הדילמה הסלולרית: אתר או אפליקציה?


בניגוד לעולם המחשוב, בשוק הסלולרי יש עדיין פיצול רב בין מערכות הפעלה שונות, ששפת הקוד שלהן שונה זו מזו.


ראשית, יש לזכור שבשוק קיימים עוד מכשירים רבים שאינם סמארטפונים ותומכים בעיקר באתרי wap או באפליקציות java. בשוק הסמארטפונים עצמו יש שתי מערכות הפעלה מובילות שתופסות את עיקר נפח המכירות מבין המכשירים החדשים: מערכת ההפעלה IOS שמשמשת את אפל ומכשירי האייפון והאנדרואיד – מערכת ההפעלה של גוגל, שמשמשת יצרנים רבים כמו סמסונג, סוני אריקסון, LG ומוטורולה אותה רכשה גוגל לאחרונה.


בנוסף, ניתן למצוא בשוק גם את מערכת ה-Symbian ששימשה במשך שנים רבות את נוקיה, את מערכת ההפעלה החדשה של מיקרוסופט 7 windows-phone שמשמשת את נוקיה החל מהחודשים האחרונים ועוד מערכות הפעלה נוספות כמו Bada של סמסונג. רוב מערכות ההפעלה מגיעות בגרסאות שונות שמצריכות התאמות של האפליקציות בכל פעם שיוצאת גרסה חדשה. כמו כן, היצרנים השונים מתאימים את מערכות ההפעלה לצרכיהן ומבצעים בהן שינויים רבים.


חברה ועסק שרוצים לפתח שירות סלולרי צריכים, לפיכך, לפתח גרסאות רבות ולהקפיד להתאים את השירות לעדכוני התוכנה המרובים. הדבר מייקר באופן משמעותי את הליך הפיתוח והופך אותו למורכב ומסובך. מסיבה זו, כאשר חברות ועסקים ניגשים לנושא, הם ניצבים בפני דילמה: האם להשקיע כסף ומאמץ רב ולפתח לכל מערכות הפעלה כדי לתפוס את כלל השוק, או להסתפק רק בחלק מהן ולוותר על משתמשים רבים.

העתיד ברשת?


אופציה אחרת אשר הפכה לרלוונטית בתקופה האחרונה ועתידה להפוך לרלוונטית יותר ויותר בשנים הקרובות, היא לפתח לצד האפליקציות או כתחליף להן, אתר אינטרנט אשר יהיה נגיש לכל המכשירים ומכל מערכות ההפעלה. כיום, אתרים כאלה מוגבלים עדיין ביכולות שלהם להתממשק למכשיר עצמו ולנצל את מרב האפשרויות הטמונות בתוך המערכת, אך המצב עתיד להשתנות.


נושא זה עלה באחרונה לדיון במהלך פאנל מיוחד שנערך בכנס Mobile 2012 בחסות כלכליסט ומכון הייצוא. בכנס דנו מספר מנהלים בכירים מהתחום בישראל במודלים העסקיים ובשימושים השונים של עולם האפליקציות והעתיד שלו. אחד המשתתפים, גל רוזן מחברת אמדוקס, העריך כי בסופו של דבר הכיוון העתידי הוא פנייה למערכת הפעלה מבוססת ענן, כלומר – האינטרנט. לדבריו, “העתיד נמצא באינטרנט, במערכת הפעלה שתעבוד על כל הטלפונים ותאפשר למפתחי האפליקציות להגיע לכל הלקוחות. עכשיו זה במספרים קטנים אבל זה יגדל מאוד ויכניס לשוק גם שחקנים חדשים כמו שחקני האינטרנט הגדולים”.

הפתרון המשולב


אם אתם מתלבטים מה נכון יותר לעסק שלכם – אפליקציה או אתר אינטרנט נייד התשובה היא, שעל מנת להיערך בצורה הטובה ביותר לעתיד מבלי להזניח את ההווה, מומלץ לפתח את השירות כך שהמערכת תהיה גמישה ותאפשר התאמה קלה לכל מערכות ההפעלה לצורך פיתוח אפליקציות וכן גישה דרך האינטרנט לאתר הסלולרי ללא תלות במכשיר ובמערכת ההפעלה.

כאן בחברת ריל קומרס אנו מציעים כלי פיתוח מורכבים שמאפשרים גמישות מרבית ללקוחות שלנו. הפיתוח שלנו מתבסס בין השאר על פלטפורמת html5 האינטרנטית – ג’אווה, ומבוסס על הסטארט- אפ הישראלי Worklight שמבטיח רמת אבטחה מקסימלית. הפיתוח הזה מאפשר לנו גמישות רבה בהתאמה למערכות ההפעלה השונות וכן התאמה עתידית לכל מערכת הפעלה, באמצעות הגישה דרך האינטרנט.