פיצה בחלל – שימושים מפתיעים להדפסה תלת ממדית

בדומה למטבח הרובוטי בטח גם שמעתם כבר על הדפסה תלת ממדית ועל ועל הנפלאות שהיא עתידה לחולל בעולמנו, כאשר כל אחד יוכל להדפיס לעצמו כמעט כל מה שנפשו חפצה בו. כיום הטכנולוגיה אמנם יקרה ואי אפשר ממש לשכפל פריטים מורכבים מאוד באמצעות מדפסות תלת ממד ביתיות, אבל ההתקדמות בתחום היא עצומה וכבר כיום יש לה מספר שימושים מפתיעים :

פיצה בחלל לאסטרונאוטים

לא, זו לא בדיחה – אחד מן האתגרים הגדולים ביותר בכל מה שקשור לשהייה בחלל הוא אספקת המזון לאסטרונאוטים במהלך מסעות ארוכים, ונאס"א השקיעה לא מעט בתחום על מנת למצוא פתרונות יצירתיים. אחד מן התוצרים היותר מפתיעים של המאמצים האלו, היא מדפסת תלת ממד שמסוגלת להדפיס מזון… או ליתר דיוק, פיצה…

כצפוי, המדפסת מדפיסה שלוש שכבות שונות : בצק פיצה, קטשופ וגבינה. כרגע לא מדובר בפיצה שתצליח להתחרות בהצלחה עם טוני וספה, אבל היא בהחלט אכילה. החיסרון האמיתי שלה הוא כנראה זמן הבישול הארוך של חומרי הגלם, לא פחות משבעים דקות.

https://www.youtube.com/watch?v=ISXqC-YPnpc

השתלה ושחזור של מבנים בגוף האדם

אין זה סוד שהדפסה תלת ממד משמשת בעולם הרפואה על מנת לבנות מודלים שונים שיעזרו לרופאים לבצע פעולות כירורגיות מורכבות כמו ניתוחים מסובכים, אבל מסתבר שכבר כעת, הדפסה תלת ממדית מסוגלת ליצור תחליפים למערכות שונות בגוף על מנת להציל חיים.

למשל, בתחילת 2016 הצליח רופא אוסטרלי להסיר גידול מצוואר של מטופל ולהשתיל באזור הפגוע חוליות שהודפסו במדפסת תלת ממד. הניתוח נעשה באמצעות טכנולוגיה המזכירה GPS  המאפשרת להגיע לרמת דיוק מקסימלית. באופן זה, הסרת הגידול וההשתלה היו יכולים להתבצע בהצלחה למרות הרגישות של האזור, בו עוברים כלי דם המתחברים ישירות למוח ומערכות אחרות האחראיות על הדופק והנשימה.

הדפסה אומנותית

הדפסה תלת ממדית של פריטים לשימוש יום יומי היא עדיין לא פרקטית בשל תהליכי היצור היקרים, אבל מסתבר שיש אמנים שכבר משתמשים בטכנולוגיה המאפשרת להדפיס כמעט כל חומר כיום ויוצרים יצירות אומנות מפתיעות ובלתי שגרתיות.

לדוגמה, האמן הרומני loan florea  יצר מודל תלת ממדי של דגם המכונית פורד טורינה מ – 1971. הדגם עשוי ממתכת והחלק העליון של המכונית מורכב מ – "נוזל" מתכתי הנראה כאילו הוא נשפך על  המכונית עצמה. באמצעות הדגם, רוצה loan להמחיש את המהפכה התעשייתית השלישית שתאפשר התאמה אישית המונית של כל דבר שאפשר לחשוב עליו.

הדפסה תלת ממדית בשירות התעשייה הביטחונית

אחד מן הסיוטים הגדולים ביותר של גופי האבטחה מסביב לעולם היא שההדפסה התלת ממדית תאפשר ליצור כלי נשק שאינם ממתכת ולכן לא יהיה ניתן לזהות אותם במכונות שיקוף. ובכן, מסתבר שלא מדובר במדע בדיוני ויש לפחות חברה אחת שכבר פיתחה נשק כזה. החברה הטקסנית Defense Distributed התחילה בייצור של מחסניות עבור ה – AK 47,  ומשם כבר עברה לניסויים עבור פיתוח רובה של ממש. יתרה מכך, היא אף הפיצה באינטרנט קובץ תכנון שמאפשר לכל אחד (בתיאוריה) להדפיס אב טיפוס של הרובה. כרגע הרובה לא ממש מצליח לירות ונכשל במבחני ירי , אך בכל זאת לא ממש מפתיע שישנם כבר סנאטורים שמנסים למנוע את הפצת הקבצים ולקחת מ – DD  את הרישיון לייצר נשקים, אפילו אם מדובר רק דגמים ואב טיפוס.

אופנה ועיצוב

למרות שטכנולוגיית ההדפסה התלת ממדית נמצאת רק בראשית דרכה, כבר היום ניתן להדפיס אביזרי אופנה ועיצוב שונים. ואם חשבתם שמדובר ביצרנים אזוטריים שאף אחד לא שמע עליהם, מסתבר שהשמות הגדולים בתעשיות האלו כבר מתנסים בהדפסה תלת ממדית ואפילו מוכרים חלק מהדגמים לציבור הרחב. לדוגמה, New Balance  מאפשרת לרכוש נעלי ספורט בהדפסה תלת ממדית, כרגע בכמויות מאוד מוגבלות (אולי בגלל שהמחיר של הנעליים לא ממש אטרקטיבי, כ – 400 דולר), אבל חובבי הטכנולוגיה כבר מתלהבים.

בתחומים אחרים כמו למשל עיצוב, ניתן למצוא באינטרנט עשרות קבצים שונים בעזרתם אפשר לייצר פריטים כמו מנורות, כאשר חלק גדול מן הקבצים הללו נגישים לקהל הרחב ללא תשלום. לדוגמה, הסתכלו על המנורה הזו בצורת דלעת :

3d printing

מקור – Cults

באותו אופן אפשר להדפיס תכשיטים, פסלים, מיניאטורות ועוד. (להתרשמות, בקרו באתר של Cults).