ילדיגיטלי: איך מעצבים אפליקציות לילדים

דור האלפא, התינוקות שנולדים בימים אלה והילדים הצעירים של היום, מתחילים כבר בגיל מאד מוקדם לשחק וללמוד דרך אפליקציות המותאמות במיוחד עבורם. הדור הצעיר יודע להשתמש בטבלטים, במחשבים ובסמארטפונים ללא כל צורך בהסברים.

אם עיצוב אפליקציות למבוגרים מחייב ידע, כישרון וניסיון רב, הרי עיצוב אפליקציות לילדים דורש מהמעצב להתייחס מעבר לכך גם לפרמטרים נוספים כגון גודל האצבעות של הילדים, אופן החזקת המכשיר, גודל ומרווח של אזורי הלחיצה באפליקציה, גודל האייקונים, מרחק העיניים של המשתמש מהמסך וכדומה.

למעשה, עיצוב אפליקציות לילדים נחשב למשימה מורכבת ומאתגרת במיוחד, לכן יש להכיר היטב את מאפייני קהל היעד ואת עולם המושגים שלהם- להבין מה הילדים אוהבים ומה נחשב בעיניהם פופולארי ולעצב בהתאם את האפליקציה.

 

חוויית שימוש מותאמת לילדים

בשנים האחרונות חל גידול משמעותי במספר האפליקציות המיועדות לילדים בגילאים שונים, החל מגיל אפס. כדי לעצב את ממשק האפליקציה יש להגדיר את טווח הגילאים של הילדים שיעשו בה שימוש ולציין אותו בתיאור של האפליקציה, מאחר שיש הבדל עצום בין אפליקציות המותאמות לילדים בגילאי 3-5, לבין אפליקציות המיועדות לגילאי 6-8 או לגילאי 9 ומעלה. יש לזכור כי ילדים קטנים, עד גיל 6, לרוב אינם יודעים קרוא וכתוב, וגם הכישורים המוטוריים שלהם לוקים בחסר בהשוואה לילדים הבוגרים מהם. לפיכך, חשוב לעצב UX ו- UI נוחים וקלים לתפעול, אחרת הילד יתקשה וללא עזרה מהוריו לא יוכל לעשות כל שימוש במוצר.

מומלץ להכיר את המאפיינים הייחודיים של קבוצות הגיל השונות:

  • גילאי 3-5- ילדים בטווח הגילאים 3-5 מתקשים בתנועות מוטוריות הדורשות דיוק רב, ורובם עדיין אינם מסוגלים לקרוא. לכן, יש לעצב עבורם ממשק צבעוני עם אייקונים גדולים ונוחים להפעלה. כמו כן, אין להעמיס בפרטים וסמלים ומומלץ לשלב אנימציות, חיווי קולי וקבצי אודיו המדריכים את הילד ומלווים אותו כדי לסייע לו להפעיל את האפליקציה וליהנות ממנה.  
  • גילאי 6-8– ילדים בטווח הגילאים 6-8 יודעים לקרוא אך עדיין רמת הידע שלהם בשפה מוגבלת. לכן, חשוב לעצב עבורם ממשק צבעוני עם סמלים ברורים וטקסט קצר וקולע. מומלץ לפנות לילדים בנימה אישית כדי לספק עבורם חוויה מהנה וייחודית.אגב, מומלץ להימנע ככל הניתן מסרגלי גלילה כדי לחשוף מידע נוסף מאחר והילד עלול להתקשות בתפעול האפליקציה, לכן עיקר הדגש בעיצוב הוא במסך הראשי.  
  • גילאי 9-12– ילדים בטווח הגילאים 9-12 שולטים בשפה, יש להם מיומנות גבוהה בתפעול מכשירים ואפליקציות, הם יכולים לשלוט בקלות בעכבר, לגלול בעזרת האצבע ולדייק בתנועתם. ניתן לעצב עבורם ממשק נוח וצבעוני עם טקסטים יחסית ארוכים אך יש להשתמש בשפה ברורה ופשוטה להבנה כדי לא להקשות עליהם.

ילדים בטווח הגילאים 0-2 אינם מסוגלים לקרוא או לגלול, הם עלולים להתקשות בלחיצה על אייקונים, רמת הקשב שלהם נמוכה ולרוב הם ייהנו מצפייה במסך. לכן, בעיצוב אפליקציות לגילאים אלו יש להוסיף אנימציות וסרטוני וידאו קצרים, חיווי קולי ולסייע להורים, במידת הצורך, להפעיל את האפליקציה עבור הילד.

עיצוב צבעוני עם אייקונים גדולים

הציעו עבור הילד ממשק צבעוני עם אייקונים גדולים יחסית. כמו כן, מומלץ להגביל את מספר האייקונים כדי לא להקשות על הילד להתרכז במשימה העומדת לפניו ולא להוסיף אייקונים עליהם הוא עלול ללחוץ בטעות ו לשנות עקב כך הגדרות במכשיר.

אפליקציית הלבשה להלו קיטי בגרסת ליל כל הקדושים  "Halloween Dress Up":

הלו קיטי

תוכן והנחיות מותאמות לילדים

עיקר הדגש בעיצוב אפליקציות לילדים הוא תוכן המותאם עבורם, בהתאם לגילם ולכישורי השפה שרכשו עד כה. יש להבליט את התוכן כדי לאפשר למשתמש לבחור באפשרויות הנכונות ולבצע פעולות שונות בהתאם למטרת האפליקציה.

מעבר לתכנים שנועדו להנחיית הילד לאורך שלבי המשחק או לתיאור המשימות, כדאי להוסיף אנימציות או מסכי סיכום המאפשרים לילד לצפות בהישגיו ומעודדים אותו להמשיך לשלב הבא או לחזור על השלב הנוכחי- כדי להשיג ניקוד גבוה יותר או כדי להשלים בהצלחה את כל המשימות הנדרשות ממנו בשלב זה.

אפליקציה שנקראת Mia’a Playground של משחקי זיהוי וזיכרון של צורות, צבעים ועוד, עם שלבים והנחיות:

Mia's Playground 

לזכור את ההורים

למרות שעיצוב האפליקציה לילדים מתמקד בצרכי ובכישורי המשתמשים הקטנטנים, יש לזכור שהאפליקציה פונה גם להורים. ההורים מעורבים בתכנים הנצפים על ידי הילדים והם בדרך כלל מעוניינים שהילדים שלהם ישתמשו באפליקציות בעלות אלמנט חינוכי ולא רק במשחקים להנאתם. כמו כן, ההורים חוששים מפרסומות סמויות ומהאפשרות שהילד ילחץ על כפתור כלשהו ויוריד אפליקציות נוספות בחיוב כספי. לכן, יש להוסיף מסך המיועד להורים ומאפשר להם לשנות הגדרות ופרטיות. מומלץ להוסיף להורים תוכן אודות האפליקציה ומטרותיה כדי לאפשר להם לסייע לילד במהלך השימוש באפליקציה.

סרטון שמציג את האפליקציה האינטראקטיבית של "הילד הזה הוא אני":

הטכנולוגיה היא חלק בלתי נפרד מחיי הילדים

לסיכום, הילדים של היום נחשפים לטכנולוגיה כבר מגיל צעיר, ניתן לראות פעוטות המשחקים להנאתם בטאבלטים ובסמארטפונים, ילדים רבים מחזיקים ברשותם טלפונים חכמים ומורידים אפליקציות באופן חופשי. עיצוב אפליקציות לילדים מחייב הבנה מעמיקה בחיי הילדים של היום והתאמת המוצר למאפייניהם הייחודיים, לרבות כישורי השפה והמוטוריקה שלהם בהתאם לטווח הגילאים. יש להתאים את האפליקציה למגוון מכשירים ומסכים בגדלים שונים, וחשוב ליצור עבור הילדים חוויה עשירה, מקורית ומעניינת על מנת שימשיכו להשתמש באפליקציה ולא יחפשו חלופה אחרת.