עדיין מוקדם לזרוק את כל המחשבים שלכם- אבל כדאי שתהיו מוכנים לתרחיש הבא

מקומם של הסמארטפונים בחיינו הולך והופך גדול מיום ליום, לעומת המחשבים הנייחים והניידים. בעתיד המאד קרוב, לפי מייקרוסופט, לא יהיה שום הבדל בתוכנה בין המכשירים הניידים לבין המחשבים הנייחים מה שיאפשר עיצוב חוויות משתמש אוניברסליות שלא תלויות מכשיר.  נשמע לכם כמו משהו מאד קיצוני, נכון? חושבים שיש עוד זמן עד שנתחיל להשתמש רק במכשיר אחר? הכתבה הבאה עשויה לזרוע אור ולשנות מעט את הרכושנות שלכם כלפי המק שקניתם ואתם אוהבים כל כך.

בחודש שעבר, עמד ג׳ון בלפיור והציג בגאווה היסטרית חזון גדול למדי, בנוגע לכל מה שהולך לקרות פה לממשקי המשתמש, במכשירי מייקרוסופט. פיצ׳ר קטן במערכת ההפעלה של windows 10 החדשה, שנקרא Continuum, הולך להיות ״הדבר הבא״ בעבור רבים מאיתנו.
Continuum בעיקרו הוא מעין ״תוסף״ שעתיד לומר למערכת ההפעלה, האם אתה משתמש בה דרך הטלפון הנייד שלך, הטאבלט או המחשב, וכך יוכל המכשיר שממנו אתה משתמש להתאים את עצמו ואת ממשק המשתמש, בצורה מושלמת לפקטורים שונים כמו גודל מסך וכפתורים. למשל, אם Continuum מזהה שאתה אמור לההשתמש באצבע שלך כדי לבצע פעולות (היינו: משתמש בסמארטפון או טאבלט)- ממשק המשתמש יכיל כפתורים גדולים ורחבים יותר, כאלה שיאפשרו ניווט קל ונח עבורך. במידה והפיצ׳ר יזהה שאתה משתמש במחשב ועליך להפעיל את העכבר כדי לבצע פעולות, הממשק יהיה עשיר ומפורט יותר ממה שתואר קודם לכן.

התאמת ממשק המשתמש למכשיר ממנו המשתמש מתחבר תהיה אוטומטית ולא תצריך שום פעולה מצד המשתמש. השינויים בגדלים לדוגמא, יוכלו לפטור הרבה בעיות של תאימות שאנו מתעסקים בהם כיום בכל מה שקשור לממשקים רספונסיביים. לדוגמא, בתוכנת האנימציה Maya יהיו הבדלים בממשק המשתמש הממוחשב לבין ממשק המשתמש בטאבלט. הן מבחינת התפריטים, שבממשק הממוחשב יהיו מפורטים יותר, והן מבחינת הגדלים של הכפתורים ודמויות האנימציה על המסך.

כבר בתחילת השנה התחלנו להרגיש את השינוי בגישה בממשקי משתמש אוניברסליים. ראינו איך אפליקציות ותוכנות מתחילות לתפקד באופן שונה כאשר הן מוצגות במכשירים שונים. אך בסוף החודש שעבר הודיע ג׳ון בלפיור על בימת מייקרוסופט, כי הרצף וההתאמה של הממשקים למכשירים באמצעות הפיצ׳ר החדש של מייקרוסופט, יאפשרו מדד יעילות ונוחות הרבה יותר גבוהה.

בלפיור הציג חזון בו המשתמש לא יצטרך עוד יותר ממכשיר אחד בחיו. כלומר, בעתיד נוכל להשתמש רק בטכנולוגיית ה-Bluetooth כדי להפעיל יישומים שונים מהסמארטפון שלנו, על מנת להציג אותם ישירות על גבי מסך ומקלדת שנמצאים בקרבת מקום. החזון הזה תפקידו לייעל תהליכי עבודה רבים בכל מיני מסגרות וארגונים. לדוגמא, בישיבת מנהלים, לא נצטרך כל פעם לחבר מחשב אחר למקרן המרכזי או לדאוג שכל המסמכים והקבצים הרלוונטים של כל הנוכחים יועברו למחשב אחד, טרם הפגישה- אלא כל אחד יוכל להתחבר מהטלפון הנייד שלו בזמן אמת, ובתורו להציג את מצגת ה-Powerpoint שהכין עבור המאורע. נשמע מגניב, לא?!

על פי החזון העתידני הזה של בלפיור וחבריו ממייקרוסופט- הטלפון עשוי להפוך לחברו הטוב של האדם. אפילו עוד יותר ממה שהוא היום. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהוא המכשיר היחיד שנצטרך. אנו נוכל להפעיל את האפליקציות מהטלפון הנייד אך בפועל, לראות אותם בממשק נח יותר, על גבי כל מסך שמצוי בקרבת מקום. זאת אומרת, החזון עתיד לשחרר אותנו מכל תלות במסכים.

״אנחנו מאמינים שכל מסך יכול להציג את המחשב שלך״ טען בלפיור. ״החזון שלנו יאפשר לטלפון הנייד שלך להנות מגמישות בהצגת הממשק על גבי מסכים שונים, לא רק למחשב שלך להנות מהגמישות הזו״.

אך אל תטעו. מייקרוסופט לא הייתה זו שהמציאה את הגלגל, הפעם. טרנדים דומים כבר התחילו לרקום עור וגידים עוד באביב האחרון. אינטל למשל, ייצרה פלאג  HDMI שנראה כמו כונן דיסק און-קי קטן אך הוא למעשה מחשב זעיר עם מערכת הפעלה של Windows 8.1, שיכול לעבוד על כל מסך, אם רק תחברו אותו אליו.

גוגל, עשתה דבר דומה, עם המוצר Chromebit. גם את המכשיר הקטן הזה, שלא יותר גדול ממקל של ארטיק, אתה יכול להפוך למחשב שלך, בחיבור לכל מסך. היתרון של המכשירים הזעירים האלה, הוא שאתה יכול לקחת אותם לכל מקום ולחבר אותם כמעט לכל מכשיר שמסוגל להציג את הקבצים בתוכם.

גם חברת התוכנה Remotr מעוניינת לתת לכם חווית משתמש חסרת תקדים, בכל הנוגע למשחקי וידאו. עם Remort תוכלו לשחק במשחקי הוידאו האהובים עליכם מה-PC, ישירות בטלפון הנייד שלכם. כל שתצטרכו לעשות הוא לבצע פעולה פשוטה של הורדת האפליקציה הן למחשב והן לנייד- וRemotr יעשה את עבודת ההתאמה עבורכם.

 

כלומר, הטרנדים הללו מתבססים על עולם שבו מסכים נמצאים בכל מקום. בעולם כזה, כבר אין לנו צורך לסחוב איתנו אחד כזה או להסתובב איתו פיזית. החשיבה הזו מעודדת נשיאה פיזית של הנתונים עצמם אך מעוניינת לשחרר את התלות בנשיאת מסך כבד, שביר או יקר- כשיש אלפים כאלה נגישים בכל מקום.

על אף שמייקרוסופט לא פרצה את הדרך בתחום הזה, היא אכן מחדשת משהו. היא לא מתבססת על חיבור פיזי אלא על חיבור מרחוק מבוסס טכנולוגיית Bluetooth.  הפיצ׳ר החדש, שהם הולכים להשיק בקרוב מאד, יכול בהחלט לסייע בהשגת החזון, שהאחרים ניסו לפתור באמצעות הקטנת גודל המחשב- דרך המכשיר המרכזי בחיינו, נכון לכתיבת שורות אלה, הסמארטפון. כלומר, החשיבה של מייקרוסופט מתבססת על מכשיר קיים, שנמצא איתנו כל הזמן.

כפי שבלפיור אמר, זהו רק ״הצעד הראשון״ של מייקרוסופט לקראת פרויקט הרבה יותר מורכב שהם עובדים עליו, כזה שמבקש לבצע התאמה הן מבחינת מכשירים והן מבחינת תוכנה. הפיצ׳ר הקטן הזה עלול להיות הפיתרון שיריץ מערכת הפעלה אוניברסלית אחת שתופעל ממכשיר אחד,  ותתאים את עצמה לכל מכשיר שעליו נרצה לעבוד. ממש כמו החזון העתידני שעליו התבסס התסריט של הסרט ״היא״, בקיץ האחרון.

נראה, כי לעת עתה אנחנו נצטרך לחכות ולראות את הדבר הזה עובד באמת כדי להחליט אם הוא עשוי לעשות את החיים שלנו לפשוטים יותר. מה שכן, שינוי התנהגות משתמשים בהחלט עלול להתרחש בשנים הקרובות לאור החזיונות של חברות התוכנה הגדולות הללו. עד אז, נמשיך לסחוב את הלפ-טופ לפגישות מחוץ למשרד.