נרדמתם מול הספה ואין מי שיכבה את הטלויזיה? בקרוב יהיה. מחוות גוף- הדבר הבא של הממשקים

בחודש נובמבר שנה שעברה, רכשה אפל את פריים סנס הישראלית תמורת לא פחות מ-350 מליון דולרים. החברה הישראלית שמפתחת חיישני תנועה, פיתחה מספר פטנטים בתחום השבבים התלת-מימדיים והצליחה להגיע להישגים מרשימים כשהפכה לשותפה המרכזית של מיקרוסופט בפיתוח הקינקט. שילוב מערכת זיהוי התנועה בקונסולת המשחקים אקס בוקס 360 הצליח ליצור חוויה חדשה בכל הנוגע למשחקי מחשב בעידן הטכנולוגי. השבבים שפותחו על ידי פריים סנס הישראלית, היוו את ליבת מערכת הקינקט בגרסתה הראשונה. בגרסה השניה, החלו היחסים להתערער בין שתי משתפות הפעולה, אך זה נושא לכתבה רכילותית אחרת.

מאז, ניסתה החברה להגדיל את טווח המוצרים והלקוחות שלה. בין היתר היא החלה לפנות גם ללקוחות בתחומים כמו חדרי ההלבשה החכמים, ניתוחים מרחוק, רובוטים לבתי חולים ועוד. אך מה שקרה בנובמבר 2014, בהחלט אפשר לאפל דריסת רגל בכל הנוגע לזכויות על הפטנטים של החברה, בתחום מערכות בקרה מבוססות תנועה (NUI- ממשקים מבוססי מחוות גוף).

כעת, אפל מוכנה להטמיע את הטכנולוגיה גם בפלטפורמת הטלוויזיות החכמות שלה. אפל ככל הנראה עשתה חושבים לפני הרכישה הזו (רכישת חברה ישראלית השניה במספרה) וסיכוי גבוה שהיא תקח את הטכנולוגיה הזו צעד נוסף קדימה ותציע אותה גם במוצרים המקבילים שלה. כל זאת, ובשילוב SIRI כמובן (שעל אף היותה זקוקה לשיפור מה), יאפשר לאפל להציע חווית משתמש חדשנית, מרגשת ויוצאת דופן.
הטכנולוגיה של פריים סנס מאפשרת לא רק זיהוי מחוות תנועתיות של המשתמש, אלא גם סריקת מימדי גוף- פטנט ששווק עד כה לאתרי E-commerce אונליין. אך לא נתפלא אם אפל תטמיע גם את הפיצ׳ר הזה במכשירי האייפד שלה, על מנת לעודד את משתמשיה לבצע רכישות דכופות יותר ברשת.

על אף שפונקציית המחוות התנועתיות מחייבת את המשתמש לנופף בידיו באופן שלא הייתי אומרת אינטואיטיבי, ובהמשך לספקנים שמעלים תהיות לגבי יעילותה של הטכנולוגיה בממשקים מגוונים, יסכימו הרוב, כי במידה וזה יעבוד בצורה טובה- הטמעת החיישנים הללו בממשקים נגישים לנו, כמו הסמארטפון למשל, יכולה בווודאי לחולל מהפכה באורח החיים שלנו. כך למשל, CAPRI, הטכנולוגיה החדשה של פריים סנס, שהיא בעצם מזעור הטכנולוגיה שתוארה קודם לכן, למערכת מודפסת מוקטנת במיוחד, עשויה לגרום לכך שבעתיד נוכל לשלוט בטלפון באמצעות מחוות בלבד לשם מענה או ניתוק שיחה, דפדוף בתמונות ועוד מגוון אפשרויות תפעול. מלבד זאת, אם חשבתם שהרגע בו הסמארטפון יוכל להתריע כאשר אתם מפסיקים להסתכל על הכביש ויוכל ״לדבר״ עם המכונית, שתעצור את הרכב בצורה בטוחה בצד הדרך, רחוק מאיתנו.. כדאי שתחשבו בשנית, לאחר קריאת הכתבה הזו. זה יותר קרוב מאי פעם.

"אנחנו מאפשרים למכשירים הטכנולוגיים לראות. אם במצלמת סטילס יש פיקסלים, ולכל פיקסל יש צבע, אצלנו לכל פיקסל יש עומק. כמו בכרית סיכות, שאפשר להטביע את הפנים. כשהסביבה מתורגמת למספרים, מכשיר אלקטרוני קורא אותה בקלות. זה מה שמאפשר למשתמש להישען אחורה בכורסה ולתת למכשיר לשרת אותו, ולא להפך" אמר מנכ״ל פריים סנס, ינון ברכה, בראיון ל״גלובס״.

אז יכול להיות שחלק גדול מהאנשים בעולם הזה, עדיין לא מוכנים לקבל את הטכנולוגיה הזו כרגע אבל יש סיכוי גדול ש-Apple מתוכננת לכך היטב, כפי שעשתה עד כה כאשר השיקה מוצריה לקהל וסחפה אותם איתה. לאפל, ללא ויכוח, יש את הרקורד הטוב ביותר של הטמעת טכנולוגיות זמינות בשוק הצרכנים העולמי.

גם ה-iPad, אשר הושק בתקופה שבה הטבלטים לא היו מאוד נדירים בשוק, הפך למוצר חם ביותר ושבר שיאי מכירות. ללא ספק הפטנטים שפריים סנס מספקת עשויים לאפשר לנו לחוות חוויות משתמש מדהימות ביותר, ומהצד השני של המטבע, המחשבה על כך שהמחשב יוכל לדעת מתי אני מפהק ובכך לסיים משחק ב-Xbox או לכבות את הטלויזיה ולתת לי לישון בשקט, מבלי שאפילו ביקשתי ממנו לעשות כן- היא מחשבה מעט מלחיצה. לנו לא נותר, אלא לחכות ולצפות ליום שבו המחשב, יהפוך להיות חכם מאיתנו…