נוף לעתיד: 20 שנה לחלונות 95

אתם יכולים לשנוא אותה (במיוחד אם אתם משתמשי מק), אתם יכולים לאהוב אותה, אבל אתם לא יכולים להתעלם ממנה –אנחנו מדברים כמובן על מערכת ההפעלה חלונות : השבוע, לפני 20 שנה הציגה מיקרוסופט לעולם את מערכת ההפעלה חלונות 95 וחוללה שינוי עצום באופן בו אנחנו משתמשים ומתפעלים את מחשבי ה – PC שלנו, כמו גם מחפשים מידע ומוצאים אותו בעידן של מהפכת המידע (בין היתר בשל ההכללה המובנית של דפדפן האינטרנט וכלי אינטרנט שונים).

נכון, היו גם גרסאות של חלונות לפני חלונות 95, אך אלו שימשו בסך הכול כמעטפת למערכת ההפעלה דוס, ואילו חלונות 95 הייתה מערכת ההפעלה הראשונה שהתנתקה לגמרי מהממשק הגרפי של הדוס ושימשה כמערכת הפעלה עצמאית עם יישומים פופולאריים שנכתבו במיוחד עבורה (זאת למרות שעד Windows XP  הניתוק מדוס לא היה מוחלט לחלוטין ברמה הטכנית).

בארץ ההשקה הרשמית של מערכת ההפעלה החדשה הייתה אמנם שקטה יחסית דרך מחשבים חדשים שכללו אותה, אבל בארה"ב היה מדובר במהומה של ממש עם תורים ענקיים מחוץ לחנויות המחשבים הגדולות, הופעה של מפתחי מיקרוסופט הרוקדים על הבמה בכנס ההשקה (כולל ביל גייטס בכבודו ובעצמו) ואפילו מדריך מיוחד למשתמש ששולב בתוכנית סיטקום בכיכובם של ג'ניפר אניסטון ומתיו פרי, כוכבי הסדרה חברים.

למצוא בקלות את מה שאתם מחפשים

השינוי החשוב ביותר מבחינת ממשק המשתמש לעומת גרסאות קודמות של Windows  היה כמובן ההוספה של כפתור Start אשר אפשר למשתמשים להגיע אל כל התוכניות המותקנות על המחשב ביתר קלות ממקום אחד מרכזי, כולל דפדפן האינטרנט המובנה אינטרנט אקספלורר, אאוטלוק או אנשים ביומן. כמו כן, שורת המשימות נתנה למשתמשים את היכולת לעבור בין תוכניות, מסמכים והגדרות שונות בקלי קלות וסללה את הדרך למה שאנחנו בעצם מכנים היום כמולטי טסקינג. כל זאת שולב ביכולת להתאים אישית את שולחן העבודה של המשתמש מבחינת הרקע, הצבעים ואפילו האייקונים באמצעות חבילות מיוחדות כמו "Windows 95 Plus".

בנוסף לשיפורים במציאת התוכנות שחשובות לכם, חלונות 95 עשתה את הניסיון האמיתי הראשון לסנכרן בין כמה מחשבים שונים (אז היה מדובר בעיקר על מחשבים נייחים מול ניידים ) באמצעות "המזוודה שלי"שהייתה ספריה מיוחדת שהמשתמש העתיק לרוב על גבי דיסקט.

שיפור נוסף היה בהכנסת הפרופילים עבור משתמשים שונים, כך שלכל משתמש היה שולחן עבודה שונה עם קיצורי דרך אחרים.

מתחת למכסה המנוע

מתחת למכסה המנוע, Windows 95 הייתה מערכת ההפעלה הראשונה שהייתה מערכת 32 ביט אשר תמכה בשמות קבצים ארוכים של עד 250 תווים, זאת במקום המגבלה של דוס לשמונה תווים. כך היה אפשר לתת שמות נורמאליים לקבצים מבלי להתבלבל ביניהם.

כמו כן, התוכניות (אף אחד לא חשב אז עדיין על אפליקציות) ובמיוחד המשחקים שרצו תחת חלונות 95 תמכו בשתי טכנולוגיות חשובות : Plug & Play ו – DirectX. Plug & Play הייתה טכנולוגיה שהייתה אמורה לזהות באופן אוטומטי את כל התקני החומרה המחוברים למחשב, אך למרבה הצער, לא תמיד עשתה זאת בצורה מושלמת ולכן כל חומרה הייתה צריכה מנהל התקן (דרייבר) משלה שבדרך כלל הגיע על גבי דיסק או דיסקט. למרות זאת, אין מה לזלזל ב – Plug & Play מכיוון שבגרסאות מאוחרות יותר של Windows היא השתפרה פלאים והיום היא אכן מממשת חלק גדול מן הפוטנציאל שלה.

הטכנולוגיה השנייה, DirectX נועדה למשחקים ואפשרה למפתחים לפנות ישירות אל החומרה, כך שלא משנה איזה כרטיס קול, כרטיס מסך או עכבר היה לכם, מחשב שהיה מספיק חזק, הריץ את כל המשחקים בלי מסכי הגדרות על גבי הגדרות שהמשתמש היה צריך לעבור ולהגדיר ידנית (שוב, שריד ישן לעידן הדוס).

Windows 98, Windows Me

לאחר Windows 95, מיקרוסופט הציגה שתי גרסאות נוספות של Windows שהתבססו על הליבה של חלונות 95. Windows 98 ו – Windows ME. 98 הציגה שיפורים בכל הקשור לתמיכה בהתקנים שונים, כולל USB, כללה מספר תוכנות ייעודיות עבור הרשת כמו למשל FrontPage לבניית אתרים, ובגרסה השנייה שלה (98 SE) הציגה את נגן המדיה המהפכני לאותה תקופה.

Windows ME  שייצאה בשנת 2000 הייתה ניסיון נוסף לשפר הלאה את 98, אבל נחשבת עד היום לאחת ממערכות ההפעלה הגרועות ביותר מבית מיקרוסופטמכיוון שלא הציגה שיפורים אמיתיים של ממש למעט עדכונים של כמה מהתוכנות לגרסאות מתקדמות יותר כמו למשל Internet Explorer 5.5 (שאת חלקן היה ניתן בכל מקרה לשדרג גם בתוך Windows 98), כמו גם את ה – Windows Movie Maker  שמעולם לא באמת תפס בתור כלי רציני לעריכת סרטים… כמו כן, החסימה של מצב "דוס אמיתי" נתפסה כצעד פזיז ונמהר שנועד לקצר במעט את זמן עליית המערכת, אבל גרם לכך שתוכניות דוס לא יכלו יותר לרוץ בתוך מערכת ההפעלה.

לאחר Windows ME ששרדה בקושי שנה אחת בשוק, הציגה מיקרוסופט לעולם בשנת 2011 את Windows XP שהייתה מערכת ההפעלה האמיתית הראשונה שהייתה מיועדת גם לצרכן הביתי והעסקי הקטן, אבל התבססה על הליבה של Windows NT, ובכך הייתה יציבה יותר וחזקה יותר מאי פעם. כאן למעשה תם עידן אחד של מערכות ההפעלה (שכונו Windows 9x) והתחיל עידן אחר…

ממרום שנת 2015 ניתן להגיד כי חלונות 95 היוותה מהפכה של ממש בדרך בה אנו צורכים תוכן בצורה דיגיטלית. בעזרת חלונות 95 כל מחשב ביתי הפך להיות כלי אינטואיטיבי ונגיש לכל בני הבית ולא רק "גאוני המחשבים" של המשפחה. בעזרת המערכת נפתח הצוהר לעידן האינטרנט, לחשיבה על מספר פעולות במקביל ולניוד קבצים בצורה קלה- כל הדברים האלה נראים לנו מובנים מאליהם היום, אבל חלונות 95 סללו את הדרך לכל התהליכים הללו.