מסע בין מסכים: אפליקציות של המסך השני

תופעת "המסך השני" המתייחסת לגלישה בסמארטפונים או טבלטים בזמן הצפייה בטלוויזיה היא כבר תופעה מוכרת; 85% מבעלי הסמארטפונים מדווחים על כך שהם משתמשים בסמארטפון כמסך שני תוך כדי צפייה בטלוויזיה.

היו כאלה שניבאו שהמסכים הקטנים יחליפו את מסך הטלוויזיה ויהפכו אותה למיותרת, אבל בפועל קרה משהו אחר לגמרי. מחקרים הראו כי מרבית הגלישה המקבילה היא לשם חיפוש תוכן משלים, כך שהגלישה רק מחזקת את חוויית צפייה בטלוויזיה. תופעת המסך השני או ריבוי המסכים אינה מסיטה את תשומת הלב של הצופה מהטלוויזיה, אלא להפך, היא בעיקר מחזקת את המעורבות שלו בתכנים שעל המסך.

מחקר שעשתה טוויטר העלה כי הנטייה של צופי הטלוויזיה שגולשים במקביל לטוויטר לרכוש את המוצרים המפורסמים כפולה מזו של צופים שאינם גולשים במקביל לצפייה. כלומר ככל שצופה הטלוויזיה משתמש מקביל באמצעים נוספים המחוברים לרשת, כך גדלה המעורבות שלו בתכנים שעל מסך הטלוויזיה. המגמה הזו לא ממש מפתיעה, כמו שבעבר התעדכנו בשיחות מסדרון במשרד על תוכנית טלוויזיה כזו או אחרת, היום אנחנו עושים את זה דרך הרשתות החברתיות או הצ'אטים במובייל. המובייל הופך את השיחות למידיות יותר ואת המעורבות בתכנים לרחבה יותר.

מבחינת גופי השידור וחברות התוכן, הזמן שהצופים מקדישים ל"מסך השני", מהווה פוטנציאל אדיר וכר נוסף לפעילות שלהן. על כן, הם החלו לפתח יישומים מגוונים שיעשירו את חוויית הצפייה שלהצופים שלהן והיום לכל גוף שידור או פלטפורמה של תוכן טלוויזיוני שמכבד את עצמו יש לפחות אפליקציה אחת המיועדת למסכים שניים. גם מפתחי אפליקציות זיהו את הפוטנציאל העצום שיש בשוק החדש, והם מציעים יישומים שישדרגו את חווית הצפייה: מצ'יטוט עם חברים בזמן הצפייה בתוכנית ועד מידע נוסף על השחקנים מהסדרה האהובה עליכם.

בחרנו כמה אפליקציות בולטות שמדגימות איך חברות תוכן, ערוצי טלוויזיה או סטרימרים משתמשים בעולם הדיגיטל כדי לתמוך או להרחיב את פעולתם:

 TV Guide Magazine

זוכרים את מדריכי הטלוויזיה בעיתונים? אז האפליקציה הזו היא הגרסה הוובית שלהם, עם שדרוגים משמעותיים. TV Guide Magazine הוא מגזין ותיק ומוכר לכל חובבי הטלוויזיה, שעשה את הצעד המתבקש ונכנס לעולם הדיגיטל. באפליקציה תוכלו לבחור את הערוצים המועדפים עליכם ולעקוב אחר עדכונים מהתוכניות האהובות עליכם. אם פספסתם פרק בסדרה או תוכנית, אפשר לחפש באפליקציה לפי פרקים. האפליקציה חינמית וזמינה ב- Android, iPad, iPhone, iPod TouchApple Watch. אבל רכישת המדריך היא בתשלום.

צילום מסך מתוך האפליקציה:

tv guide

 

Netflix

ענקית הסטרימינג שעשתה לאחרונה עלייה (חלקית) לישראל, המציעה גישה למאות סדרות, סרטים וגם לתוכן מקורי ("כתום זה השחור החדש" , "Narcos" ועוד) מציעה את כל הטוב הזה גם במובייל ובמכשירי מסך שני נוספים. אפשר גם להתחבר למסך הגדול דרך Chromecast או  Apple TV ולצפות בטלוויזיה דרך האפליקציה.

האפליקציה של נטפליקס חינמית וזמינה למכשירי אנדרואיד ואפל, אבל המנוי לשירות עצמו הוא בתשלום. הסדרות, השירות וממשק המשתמש אינם מוצעים בשלב זה בעברית.

צילום מסך של האפליקציה מתוך  iTunes:

Netflix

SmartGlass for Xbox One and Xbox 360

אפליקציה מותאמת ל Xbox One ול- Xbox 360, שהופכת את המובייל לשלט היברידי או מסך שני, בחלק מהמשחקים.  ברגע שהאפליקציה מסונכרנת עם הקפסולה, אפשר לקבל הודעות מחברים למובייל, להתעדכן בתוצאות משחקים, להשתמש במובייל כשלט לכיוון פסקול אודיו ווידאו, ובמשחקים כמו Forza Motorsport 5 ו- Trials Evolution להפוך את המכשיר למסך נוסף.

האפליקציה חינמית, עם גרסאות שונות לשתי הקפסולות ומותאמת לאנדרואיד ול- iOS .

YouTube

אין צורך להציג, מדובר במלך הבלתי מעורער של עולם הוידאו. למרות שיוטיוב נהנה ממיליוני צפיות דרך הסמארטפונים, עד שנולדה האפליקציה של יוטויוב הסרטונים נראו טוב יותר על המסכים הגדולים.

תודות לאפליקציה, ובעזרת  , Chromecast תוכלו לצפות דרך המסך הגדול בסרטונים ברזולוציה גבוהה יותר, והפיצ'ר playlist building מאפשר להיפרד מ MTV לתמיד.

אפליקציות לטלוויזיה בכבלים

כמעט לכל טלוויזיה בכבלים מעבר לים שמכבדת את עצמה יש היום אפליקציה שמוצעת למנויים. כל אפליקציה מציעה אפשרויות שונות כמו סטרימינג חי של תוכניות טלוויזיה (TWC, FiOS Mobile, Sprint TV), שליטה דרך האפליקציה במערכת ההקלטה (AT&T U-Verse, Cox TV Connect) או אפליקציה שמתפקדת כשלט דיגיטלי (Comcast Xfinity Remote).

האפליקציות הן חינמיות, ומיועדות למנויי חברת הכבלים, הן מותאמות לחלק ממכשירי האנדרואיד ו iOS

Mako TV בארץ מאפשרת לכם לצפות בתכני שידורי קשת מהמובייל מתי שרק תרצו.

צילום מסך של האפליקציה מתוך iTunes:

Mako TV

Romoku

האפליקציה הזו היא עוד דוגמה מעולה לאפליקציה שמציעה ערך מוסף למזרים מדיה פופולארית (סטרימר). בכל בית ממוצע השלט של הטלוויזיה הוא אחד האביזרים השמורים ביותר בסביבה. הרעיון שנאלץ חלילה לקום בכל פעם שנרצה להחליף ערוץ, עלולה לעורר חרדה אמיתית בכל בטטת כורסא ממוצעת. האפליקציה של  Roku, סטרימר מאוד פופולארי בארה"ב הופכת את המובייל שלנו ומכשירים חכמים נוספים לשלט בפני עצמו, ומציעה פונקציות נוספות שלא קיימות ברוב השלטים הרגילים כמו חיפוש קולי, דרוג ערוצים, מקלדת, ואפשרות ליצור רשימה של תוכניות או סרטים שאתם מעוניינים לראות וקבלת התראה כשאותו סרט זמין לצפייה או רכישה באחת מאלפי האפליקציות שיש ב-  Roku 3 .

הסטרימר Roku עדיין לא זמין בישראל. האפליקציה חינמית ומותאמת לאנדרואיד ולאייפון, אייפד ואייפוד טאץ'.

צילום מסך של האפליקציה מתוך Google Play:

ROMOKU