מה אפשר ללמוד על חווית השימוש בווידאו וכיצד ניתן לשפר אותה

כאשר אנחנו חושבים על חווית השימוש בווידאו, אנחנו עשויים לחשוב על התוכן עצמו, אך למען האמת, גם לממשק ולאופן בו אנחנו צופים בסרטוני הווידאו, יש השפעה גדולה מאוד על המשתמש. לדוגמה, כל מי שמשתמש ביו-טיוב הן במחשב והן בסמארטפון או על טלוויזיות חכמות וקונסולות המשחק, יודע שהממשק בין הפלטפורמות השונות איננו אחיד ומותאם לאופן הספציפי בו המדיום פועל (מסך מגע, עכבר ומקלדת או בקר משחק).

Chip R. Beasley מהאתר "מדיום" החליט לבדוק את העניין יותר לעומק, ולמזלו היה לו ניסיון בהפקת סרטונים עבור ספורט הפאדל (סוג של טניס) אשר יש לו קהילת אוהדים אדוקה באזור שיקגו והמטרו של ניו-יורק. הסרטונים לא הציגו משחקים חיים, אלא הדרכה כיצד לשחק במשחק (נקודה שתהיה חשובה בהמשך). במהלך שש שנים, הסרטונים האלו נצפו סך הכול 225,000 פעמיים.

מרבית האנשים שצפו בסרטונים היו בני 45 עד 54 ורובם (55%) עשו זאת מהמחשב האישי. 23.7% אחוז עשו זאת מן המובייל. רוב הצפיות היו בשעות היום בימים שלאחר משחקי הליגה.

ניתוח של נתוני הצפייה הראה ארבע נקודות תורפה שגרמו לאנשים לזנוח את הצפייה:

  • החזרות
  • חבטת יעף (Volley)
  • חבטות מעל לראש (Overhead)
  • דרופ שוט – "חבטה בטניס שקרובה לרשת ומסובבת לכיוון השחקן החובט את החבטה אחרי שהכדור נוחת במגרש היריב" (על פי ויקיפדיה)

המומחים הסבירו שרוב הזמן הפספוסים האלו נבעו מתנועת רגליים איטית או חלקלקה.

בסופו של דבר, כאשר הקטעים האלו נערכו מחדש, היה ברור על פי נתוני השימוש שהמעורבות בסרטונים ומספר הצפיות גדלו באופן משמעותי.

פעולות נוספות שניתן לבצע

לצד עריכת הסרטון והעלאתו מחדש, יש עוד כמה דברים שניתן לשלוט בהם על מנת לשדרג את חווית הצפייה. את רוב הפעולות האלו אפשר לבצע ישירות מתוך יו-טיוב ולא צריך נגן וידאו חיצוני:

1.הוספת כתוביות – כיום יש ביו-טיוב אופציה פשוטה להוספת כתוביות בעברית או כל שפה אחרת. באנגלית קיים גם כיתוב אוטומטי, אבל הוא לא מדויק ב-100%.

2.הוספת כרטיסים – כרטיסים (בעבר נקראו הערות) מאפשרים להוסיף אלמנטים אינטראקטיביים על גבי הסרטון עצמו מבלי הצורך לערוך אותו מחדש.  הכרטיסים יכולים לשמש על מנת לקשר לסרטונים אחרים (או רשימות השמעה), עידוד הרשמות לערוץ, קישור לאתרי אינטרנט (מאושרים) או אפילו לשם עריכת סקרים.

3.שימוש חכם בנתוני האנאליטיקס של יו-טיוב. כפי שהצגנו מקודם, אין ספק שזו אחת הדרכים היותר יעילות ללמודאודות הרגלי השימוש של הצופים. לדוגמה, במסך הבא אפשר לראות איזה אחוז מן הגולשים נשארו לראות את המשך הסרטון בכל נקודת זמן   (למרבה הצער, הממשק בעברית קצת בעייתי, לכן אולי תרצו לעבור לממשק באנגלית באמצעות תיבת הבחירה בתחתית החלון).

Volley

 קרדיט:Google Analytics

אפשר גם להשוות סרטונים אחד לשני ולראות באילו סרטונים יש יותר מעורבות ושיתופים.

לאחר שמזהים את נקודות התורפה, אפשר לערוך את הסרטון מתוך יו-טיוב ולבחור בקלות אילו חלקים לקצץ. יש גם מספר אפקטים נוספים שאפשר לבצע על גבי הסרטון עצמו, החל מתיקון אוטומטי של תאורה וצבע, דרך ייצוב המצלמה ועד טשטוש של המצולמים בסרטון.