מדריך: איך לבחור צבעים יפים ונכונים לאתר שלכם

אחת המשימות הקשות ביותר בעיצוב אתר הוא בחירת הצבעים שלו. הפלטפורמות השונות לבניית אתרים יכולות לעזור לכם לבחור את התבנית המתאימה ביותר לכם, אבל אם הצבעים של התבנית לא מתאימים לכם, בחירת הצבעים הנכונה היא לגמרי בידיים שלכם.

הצבעים באתר לא עומדים בפני עצמם, אלא אמורים לתמוך ולהתכתב עם המסר שאתם רוצים להעביר באתר שלכם.

כדי לבחור סט של צבעים לאתר, זה לא מספיק רק למצוא שני צבעים מתאימים או יותר, ומדובר בתורה שלמה של בחירה והתאמת צבעים. אם אתם לא מעצבי דיגיטל, יש כמה כללים שיכולים לעזור לכם לצלוח את התהליך הזה בשלום וליצור אתר שנראה לא פחות טוב מזה של מעצבים מקצועים.

תחנה ראשונה: גלגל הצבעים

אתם בטח זוכרים את גלגל הצבעים מבית הספר היסודי, אז לימדו אותנו על צבעי הבסיס- אדום, צהוב וכחול, הצבעים המשניים וכן הלאה. אז גם כאן גלגל הצבעים יכול לעזור לכם בבחירת הצבעים הנכונים, כי הוא מדגים בצורה הכי ברורה אילו גוונים יכולים להראות טוב ביחד.

מה שאתם צריכים להחליט בשלב הזה הוא אילו שילובים יתאימו, לדוגמה שילוב של שלושה צבעים שנמצאים אחד ליד השני בגלגל הצבעים, שילוב של שני צבעים משני צידי גלגל הצבעים או אולי צבע אחד בלבד וגוון אחד של אותו צבע. יש כמה אפליקציות שאמורות לעזור לכם בתהליך, אבל בכל מקרה אתם אלה שצריכים לקבל את ההחלטה של איזה שילוב מתאים לעיצוב האתר.

 גוונים, טונים והצללות

עיצוב לא מסתכם רק בבחירת צבעים נכונים, והשלב הבא יהיה בחירת גוונים, טונים והצללה.

love notes

(מתוך אתר Spotify)

מה זה אומר?

גוונים- צבע מעורב בלבן

צללים- צבע מעורב בשחור

טונים- צבע מעורב באפור, שחור ולבן.

בדומה לטיפוגרפיה שעושה שימוש בהדגשות או הטיות של אותם פונטים, גם כאן וריאציות שונות של אותו צבע מרחיבים את האפשרויות שלכם, אבל הגוונים משאירים אתכם באותה משפחה. זה יכול לעזור לכם להישאר ממוקדים, ולא להסתבך עם צבעים שונים לגמרי.

 בזהירות עם טרנדים

כמו בכל תחום אחר, גם בצבעים יש טרנדים, אבל כדאי שתתיחסו אליהם בזהירות כי בטווח הארוך צבע שהיה סופר טרנדי יכול להיראות מיושן או להגביל אתכם בהוספת אלמנטים שונים לאתר.

הטרנד החם בעיצוב הוא העיצוב השטוח, שהצבעים בו הם בדרך כלל נועזים ובוהקים עם נטייה לצבעי רטרו.  העיצוב השטוח שובר את כל החוקים הישנים של התאמת צבעים, וכאן יש לכם אפשרות להתפרע אבל לא לשכוח להשאיר את זה נעים לעין

 

אם אתם בכל זאת רוצים להשתמש בצבע הכי מעודכן, כדאי לבחור צבע אחד ושלב אותו עם צבעים נוספים באתר כך שלא כל האתר יהיה מבוסס על אותו צבע בלבד.

 המנעו מ"חגיגה של צבעים"

גם מעצבים נמנעים משימוש ביותר מידי צבעים, ואם אתם לא מעצבים מקצועים בחירה ביותר מידי צבעים עלולה לסבך אתכם עוד יותר. מומלץ לבחור שניים או שלושה צבעים, ולזכור שהצבעים אמורים לתמוך בעיצוב כולו. עיצוב טוב הוא עיצוב בו לכל צבע יש תפקיד או שימוש מסוים באתר.

צבע שמתכתב עם תוכן

שילובי הצבעים הטובים ביותר הם כאלה שמותאמים גם לתוכן באתר. לכל צבע יש ייצוג פסיכולוגי כלשהו, ויש מדריכים המפרטים את הצבעים השונים והייצוג הרגשי של כל צבע.

נסו להתאים את הצבע לתוכן, אם למשל האתר שלכם מוכר שעוני נשים, נסו לבדוק באילו צבעים המוצרים בדרך כלל מעוצבים. אם האתר עוסק בטבע או בסביבה, כדאי להשתמש בירוק או חום,  אתרי בנקאות הם בדרך כלל כחולים בגלל הקשר של הצבע עם אמון וכו'.

צבע לטקסט

כשאתם בוחרים צבע, חשבו גם על הטקסט באתר. אתם יכולים להחליט שהטקסט יהיה רק באפור, שחור או לבן, אבל טקסט בצבע אחר יכול לעזור לכם להגדיל את הקריאות והשמישות של הטקסטים באתר,  בתנאי שהוא מתכתב עם הצבע של הרקע. בכל מקרה הדבר החשוב ביותר הוא שהטקסט יהיה קריא, ושהוא לא יראה כמו לינק כאשר הוא לא.

לסיכום, לפני שאתם מתחילים לעצב, נסו לעשות לעצמכם קצת סדר בדברים בעזרת כמה שאלות:

עם כמה צבעים אתם רוצים לעבוד, מהם הגוונים והטונים שבחרתם, האם הטקסט יהיה צבעוני והאם הצבעים תומכים ברכיבי ממשק המשתמש.  אם יש לכם תשובות לכל השאלות האלה, אתם יכולים להתחיל לעצב.