מדוע לא כולם עברו לדור שלישי? סרבני הסמארטפונים: קווים לדמותם

הסמארטפונים כבשו את העולם בסערה, והיום קשה לנו לדמיין את החיים בלעדיהם. אבל בעוד שרובנו כבר מצוידים במכשירים מהדור השלישי והרביעי, יש כאלה שעמידים בפני קסמם של הטלפונים החכמים, ונשארים נאמנים לסלולארי הישן.

 

חברות הסלולאר בכל העולם מאוד מעוניינות שכולם יעברו לסמארטפונים, כי טכנולוגית הפס הרחב תומכת טוב יותר בטלפונים מהדור החדש. ענקית הסלולר Vodafone כבר הודיעה שבעוד כמה שנים תפסיק לתמוך במכשירים "טפשים", אבל כל זה עוד לא שיכנע את מתנגדי הסמארטפון, ומסתבר שיש די הרבה כאלה.

מה גורם לאנשים לשמור אמונים לטלפון הישן או לסרב לאמץ טכנולוגיה חדשה? הנה כמה הסברים אפשריים:

הטכנופובים

מדובר באנשים שטכנולוגיה היא פשוט לא בשבילם, אם זה בגלל שקשה להם להסתגל לשינויים והם רוצים לשמר את העולם הישן כפי שהם מכירים אותו, או שבאמת קשה להם להבין איך עובדים מכשירים שוני. כך או כך, הם יעשו הכל כדי להימנע מהתמודדות עם טכנולוגיה חדשה אלא אם כן מדובר בעניין של חיים או מוות.

 הדור הישן

אנשים מבוגרים יותר, שיצאו לפנסיה וממש לא דחוף להם להתעדכן בחדשות החמות או לקבל מיילים בכל מקום בו הם נמצאים. אם תשאלו את סבתא שלי, היא תגיד לכם שלא זורקים מכשיר עד שהוא לא מתקלקל, ובטח שלא קונים חדש סתם. תרבות הצריכה השתנתה לחלוטין בדורות האחרונים, והדורות הקודמים לא תמיד מתחברים להרגלי הצריכה של הילדים והנכדים שלהם.

 לא מצטרפים למרוץ

להישאר מעודכנים כל דקה ביום נראה לרובינו דבר מובן מאליו, אבל יש אנשים שהעדכון הבלתי פוסק הזה ממש מציק להם. אין להם שום רצון לקבל מיילים או הודעות מהבוס מעבר לשעות העבודה, ולא דחוף להם לשמוע את החדשות החמות בכל רגע. יש גם כאלה שיודעים שוויסות הוא לא הצד החזק שלהם, וחוששים מלהתמכר לגמרי ולטבוע בים של מידע. כשחושבים על זה, רובנו היינו רוצים קצת להתנתק מידי פעם, אבל כמה מאיתנו באמת עושים את זה? כשהסלולרי שלכם מקבל רק שיחות טלפון, זה הרבה יותר קל לשים אותו על המדף ולהשתמש בו רק כשצריך.

שומרים על הפרטיות

זה לא סוד שהסמארטפונים הורגים את שארית הפרטיות שעוד יש לנו, והיום אפשר לאתר אותנו בכל מקום ובכל זמן, לצוטט לנו מאד בקלות, ולאסוף עלינו מידע דרך האפליקציות השונות. רובנו מוכנים לשלם את המחיר, כדי להנות מהיתרונות של המכשיר אבל יש כאלה שפרטיותם היא ערך עליון, ונראה להם יותר הגיוני לוותר על הסמארטפון מאשר על הפרטיות. זה לא תמיד עוזר כי גם מכשירים מהדור הישן לא מבטיחים חסינות מוחלטת מחדירה לפרטיות, אבל הם כן מגבילים את האפשרויות.

שומרי איכות הסביבה

עוד סיבה שעולה משיחות עם סרבני סמארפונים היא נושא הקיימות. אנשים ששמירה על איכות הסביבה נמצאת בראש סדר העדיפויות שלהם רואים בתעשיית הסמארטפונים עוד תעשייה שמזהמת את העולם, ומוסיפה עוד ועוד חומרים בלתי ניתנים למיחזור. יש משהו בטענה הזו, הנטישה ההמונית של הסלולרים הישנים הניבה מיליוני מכשירים שאף אחד לא צריך ורק הוסיפה מיליוני טונות של זבל לא ממוחזר ברחבי העולם.

רוצים, אבל לא יודעים איך

חווית הקנייה עבור אנשים שלא מבינים כלום בסמארטפונים יכולה להיות לא נעימה. המוכרים (המאוד צעירים) לא תמיד פנויים לענות על שאלות בסיסיות או להדריך את המשתמש החדש בתפעול המכשיר, והרוכשים נוטים להיות חשדנים כי הם לא מצליחים להבין את המושגים הבסיסיים ביותר. בשיחה עם פנסיונר אחרי שניסה לרכוש מכשיר, הוא סיכם את החוויה במשפט: "אני מרגיש כמו דינוזאור יותר מתמיד".

 

לפי מה שמסתמן, בקרוב הנאמנים למכשירי הדור השני יאלצו לוותר על עקרונותיהם או להתגבר על הפחדים, כי לא תהיה להם ברירה. רשתות סלולאריות ברחבי העולם כבר הודיעו שתוך כמה שנים הם מתכוונות להפסיק לתמוך במכשירים הישנים. אם אנחנו אוהבים את זה או לא, אפשר להגיד שאלה פרפורי הגסיסה האחרונים של עולם הסלולר הישן.