למי אכפת איך האתר נראה?

אתרים היום נראים "קצת" שונה מאתרים של לפני 15 שנה, ורובם עברו שינוי גם בחמש שנים האחרונות. הנה, לדוגמא האתר של מיקרוסופט ב 2000, 2009 ו 2014.אתר מיקרוספוט משנים שונות

זה לא רק עניין טכנולוגי או העובדה שאנחנו בונים היום אתרים למספר רב של מכשירים וגדלים של מסכים. בנוסף לחוויית המשתמש העיצוב מבחינת הפונקציונליות של האתר, העיצוב הפך להיות חלק משמעותי מהאתר שלכם.

אבל האם לעיצוב של האתר יש באמת משמעות?

היום, אסכולה שלמה של אנשי UI טוענת שלאסתטיקה של האתר שלכם יש תפקיד הרבה פחות משמעותי ממה שאנשים חושבים (ומעצבים רוצים). הדוגמאות הנפוצות שניתנות הם האתרים הפופולריים Craigslist ו Drudge Report.

Drudge Report בשנים 2000, 2009, 2014

אתר דראדג'ריפורט משנים שונות

והנה Craigslist באותם שנים:

אתר קרייגסליסט משנים שונות

כמו שאתם רואים, שני האתרים האלו לא שינו את עיצובם מהרגע הראשון. אם כבר שונה – הוא שונה רק כדי לתמוך בחוויית המשתמש.

וכן, שני האתרים האלו מצליחים בטירוף מבחינת תנועה לאתר. ל Craigslist יש יותר מ 50 מיליארד צפיות בחודש, ואתר החדשות DrudgeReportמעביר תנועה לאתרי חדשות בערך כמו מפייסבוק וטוויטר ביחד (המחקר עליו הוא מתבסס הוא מ 2011, אבל האתר עדיין נשאר שחקן חזק מבחינת תנועה דרכו).

אז האם באמת עיצוב האתר הוא בגדר נחמד, אבל לא ממש צריך אותו?

כנראה שהתשובה היא לא. מעבר לעובדה שברוב האתרים חוויית המשתמש קשורה קשר ישיר והדוק עם העיצוב של האתר (אתם לא באמת יכולים לדמיין את האתר של אפל עם קישורים בלבד, נכון?), מחקרים מצביעים על העובדה ש 94% מהמבקרים באתר שלכם סומכים עליו (או לא) לפי העיצוב שלו. גם הצבעוניות של האתר ושל המוצרים שלכם משחק תפקיד מכריע בצורה שבה הגולשים מתייחסים לאתר שלכם.

בשורה התחתונה, מי שיציג אתר כזה היום צריך להיות ממש אמיץ. קחו את ELLO, המתחרים החדשים של פייסבוק כדוגמא מצוינת של אתר עם עיצוב ספרטני משהו, למרות של ELLO כבר צצים התנגדויות. זוכרים את האתר הבן #$%^ משבוע שעבר? אז הוא גם מציע עורך שאיתו תוכלו לבנות אתר דומה (טקסט בלבד) אם בא לכם לנסות, אבל בנינו, זה לא ממש מומלץ.

כמו שזה נראה, העיצוב המיושן של האתרים שהזכרנו יותר תומך בחוויית המשתמש שבאתרים האלו, מאשר מוכיח שעיצוב אתרים הוא לא ממש נחוץ. בסופו של דבר, האתר אמור לתמוך ביעדים העסקיים של החברה, ולכן אין באמת דבר כזה "יפה" באתרי אינטרנט. יש "נכון".

ומה אתם חושבים? עיצוב עדכני ומושך חיוני לאתר שלכם, או רק משהו ש'תגיעו אליו בהמשך'?

שתפו אותנו בעמוד הפייסבוק שלנו!