כל מה שאתם צריכים לדעת על אפליקציות Web מתקדמות

אפליקציות רשת הן אתרי אינטרנט שמתנהגים כמו אפליקציה וכוללות פונקציות ותכונות מתקדמות. אחת מאפליקציות הרשת הפופולאריות והמוכרות ביותר הן סדרת האפליקציות של גוגל כגון גוגל דוקס הכוללות מעבד תמלילים, גיליון אלקטרוני ועיצוב מצגות.

בשנים האחרונות אפליקציות הרשת עברו שלב נוסף והן משמשות גם בתור תחליף לאפליקציות מלאות, כך שהן מהוות פתרון זול ונגיש לאפליקציות מלאות שלא כל אחד יכול להרשות לעצמו. למרות שמדובר כאמור בתחליף נוח, לאפליקציות רשת יש גם שני חסרונות בולטים :

  • הן תלויות כמעט לחלוטין בחיבור לרשת (זאת לעומת אפליקציות מלאות שאפשר להפעיל גם במצב לא מקוון)
  • הן נטענות יחסית לאט מכיוון שהדפדפן הפנימי צריך לטעון אותן כל פעם מחדש

בשל הסיבות האלו, גוגל הציגה זה מכבר כלים למפתחים אשר עוזרים להם ביצירה של אפליקציות רשת מתקדמות. כלים אלו ידועים יחדיו בתור Service Worker אשר מהווה גשר בין שרת האינטרנט לבין המכשיר הניגש אליו.

אפליקציות רשת עושות שימוש חכם במשאבי הרשת על מנת להציג בפני המשתמשים חווית שימוש טובה יותר :

  • האפליקציה נטענת במהירות מקסימלית על ידי שמירת החלקים החשובים לזיכרון המכשיר או הדפדפן (זיכרון מטמון) ובחלק מהן ניתן אף לצפות במצב לא מקוון.
  • זמן טעינה מהיר במיוחד של מספר שניות הודות לשימוש משולב בטכנולוגיית AMP
  • האפליקציה מתנהגת בדומה לאפליקציה מלאה באמצעות שימוש במסך מלא, אנימציות חלקות ואפילו שליחת התראות למסך ההתראות של המכשיר
  • ניתן להשתמש באפליקציה באופן מידי ואין צורך לקבל אישור מחדש מחנות האפליקציות על כל שינוי בקוד
  • מכשירים אשר לא תומכים באפליקציות מתקדמות יציגו גרסה פשוטה של האתר ללא הודעת שגיאה
  • זמן הטעינה משתפר אף כאשר מדובר בדפדפנים במחשבים אישיים

חווית המשתמש

באופן טבעי, אפליקציות מתקדמות משפיעות לטובה על חווית המשתמש ולכן יוצרות מעורבות חיובית. לדוגמה, המשתמשים נוטים לעשות שימוש חוזר באפליקציה ולבקר ביותר "עמודי עומק" וישנם פחות מקרים של נטישת האתר באופן מידי (Bounce Rate). כמו כן, אחוז הגולשים שעוברים המרה ללקוחות או משתמשים קבועים עולה.

תמיכה מצד "שלושת הגדולות"

בכל הקשור לתמיכה בתקן לאפליקציות מתקדמות, גוגל ואופרה תומכות בו באופן מלא במכשירי אנדרואיד ומחשבים אישיים. מיקרוסופט אמורה להוסיף תמיכה בזמן הקרוב הן ב – Windows  עצמה והן בדפדפן המתקדם שלה בחלונות 10, Edge.

ומה בנוגע לאפל? אפל הסתפקה בינתיים בהצהרה על תמיכה בשנים הקרובות, מה שהופך את התמיכה במכשירי אייפון ללא רלוונטית כרגע (אי אפשר לדעת אילו שינויים צפויים בתחום אפילו בשנה הקרובה…).

כיצד הגולשים מקבלים את השינוי?

יש להבהיר שגם אם הדפדפן של  המשתמש תומך בתקן, הגולשים חייבים לאשר את התמיכה בו. בשלב זה הגולשים מגלים חשדנות טבעית ולכן רובם עדיין מתעלמים מהבקשות של אתרים שונים או פשוט מסרבים להתקין את התוסף המתאים.רק קצת יותר מ – 11% אישרו את ההתקנה.

הנתונים שנאספו על ידי גוגל נכונים ליולי 2016 וסביר להניח שמאז חלו שינויים לטובה במספרים :

 

בכל הנוגע להתראות מצד אלו שקיבלו את התמיכה באפליקציות המתקדמות, הנתונים כבר יותר חיובים  ומראים שחצי מהם אשרו את השימוש בהתראות :

 

לסיום, כאשר שוקלים את השימוש באפליקציות מתקדמות, יש להתחשב בקהל היעד העיקרי שלנו ובהרגלי השימוש שלו (למשל, למרות שמשתמשי אייפון הם מיעוט, הנתונים מראים שהם מתוחכמים יותר ומבלים זמן ארוך יותר באינטראקציות). מבחינה טכנית, הוספת התמיכה באפליקציות מתקדמות אינה מסובכת מיוחד ולא אמורה להשפיע באופן משמעותי על תהליך הפיתוח או לייקר אותו.