כיצד Zero UI מתחרה על תשומת ליבו של הצרכן

לא בטוח ש-Zero UI יהפוך למילת הבאזז הבאה בכל מה שקשור לממשק וחווית משתמש, אבל בכל זאת מדובר בקונספט מעניין ששווה לכתוב עליו: המונח נטבע על ידי אנדי גודמן מחברת Fjord, אחת מחברות העיצוב והתכנון הדיגיטאליים המובילות בעולם עם סניפים מקומיים בכל רחבי העולם.

Zero UI מתעסק בכל מה שקשור למכשירים ואמצעים שאנחנו מפעילים ללא מגע יד. לדוגמה, באמצעות פקודות קוליות או תזוזות גוף. כיום רואים יותר ויותר מכשירים כאלו: אמאזון אקו ו-Google Voice מתחרים זה בזה באגרסיביות וגם מערכות המציאות המדומה משתפרות ומשתכללות כל הזמן.

לפי גודמן, עוד מהימים שבהם הכרטיסים המנוקבים הפעילו את מכונת הנול המכנית של ג'אקרד, היינו צריכים להתאים את עצמנו לצורה שבה המכונות עובדות, ולא ההפך. מאותם כרטיסים מנקבים שהפעילו את מחשבי הענק עברנו לשימוש בקוד מכונה (אחדים ואפסים), פקודות טקסטואליות ולבסוף הגענו לממשק המשתמש הגרפי שנעזר בעכבר. מסכי המגע המודרניים אמנם הובילו אותנו אפילו הלאה, אבל גם השימוש בהם אינו טבעי לחלוטין

פקודות קוליות זה לא מספיק

על פי גודמן, על מנת לממש את מלוא הפוטנציאל של ה-Zero UI, לא מספיק לפשט את הממשק לסדרת הוראות קוליות או תנועות גוף, אלא חשוב שיהיה אפשר לעשות זאת בצורה טבעית לחלוטין ולא לינארית. לדוגמה, היום אנחנו יכולים לתת לסירי פקודה כמו "שלחי הודעת SMS לאשתי", או  לשאול שאלה כמו "מתי תהיה הפגישה הבאה שלי?", אבל אם ננסה לבצע את שניהם ביחד (משהו בסגנון "שלחי לאשתי את תאריך הפגישה הבאה שלי בעבודה", יכול מאוד להיות שהיא תתבלבל מכיוון שהמבנה של המשפט הוא מורכב יחסית.

דאטה ואינטליגנציה מלאכותית

המעבר ל-Zero UI ידרוש מהמעצבים להתרחב גם אל תחומים נוספים כמו ניתוח נתונים, פסיכולוגיה, מידע ואפילו ביולוגיה על מנת לזהות דפוסים חוזרים וניואנסים אצל משתמשים שונים. הבנת הכוונה של המשתמש ברגע אחד יחיד כבר לא תהיה מספיקה… דוגמה טובה לכך הוא התרמוסטט החכם של Nest (חברת Labs Nest נקנתה על ידי חברת האם של גוגל ב- 2014 בלא פחות מ-3.2 מיליארד דולר).

את ה-Nest מכוונים פעם אחת בלבד, והוא לומד לבד את הרגלי השימוש של המשתמש במכשירים החשמליים כמו מיזוג האוויר או התנור, כך שתמיד תהיה טמפרטורה אופטימלית בבית, אפילו עוד לפני שנגיע אליו (כיום מערכות דומות משולבות גם במזגנים מהדור האחרון אצלנו).

דוגמה נוספת שמראה כיצד ניתן יהיה לבצע התאמה אישית לכל משתמש בלי התערבות אנושית: בתערוכת CES 2018, שנפתחת בימים אלו, יוצג סוג של מקרן גלי קול המאפשר לכל אחד לשמוע צליל בלי להפריע לאנשים האחרים בחדר. כל שהמשתמש צריך לעשות הוא לנופף ביד מול המכשיר על מנת שזה יזהה אותו ואת מיקום האוזניים שלו באופן אוטומטי.

אז מה הלאה?

גודמן בעצמו יודע ש-Zero UI הוא יותר מונח שאמור לתפוס את תשומת ליבו של הצרכן ולא בהכרח מונח מקצועי, ולכן הוא מתייחס אליו כחלק קטן מהתמונה הגדולה של סינגולריות ומחשוב לביש או אפילו מוטמע שיבין אותנו טוב יותר מאשר אנחנו מבינים את עצמנו. גם אם לא בטוח שבעתיד נתאהב בטעות בחברים הממוחשבים שלנו (ע"ע "היא"), אין ספק שהממשקים העתידיים בעוד שנתיים, חמש או עשר שנים יהיו שונים מאוד מאלו שאנחנו מכירים כיום.

עוד בנושא:

עיצוב חוויית משתמש מבוססת דיבור