העתיד של אפליקציות הבריאות 2.0

השילוב בין כניסתם של הטלפונים החכמים לחיינו והמודעות ההולכת וגוברת לאורך חיים בריא הביאה לעליה ניכרת בפופולאריות של אפליקציות הבריאות. כיום לא חסרות אפליקציות לכל צורך שאפשר לחשוב עליו – החל מהאפליקציות הקלאסיות שמספקות נתונים על זמני אימונים, דרך אפליקציות שמציעות לנו פידבק על התפריט היומי שלנו ועד לאפליקציות שמנטרות את אופי השינה שלנו…

כל זה טוב ויפה, אבל מסתבר שהרוב המכריע של האפליקציות מציעות רק פונקציה אחת עיקרית. בשל זאת, לא רק שמסובך יותר לעקוב אחרי כל המדדים השונים, אלא שגם קשה לקבל תמונת מצב אמתית על אורך החיים שלנו. לדוגמה, אין לנו דרך לדעת כיצד התזונה שלנו משפיעה על איכות השינה שלנו או כמה האימון שלנו אפקטיבי כתלות במספר הקלוריות שאנחנו צורכים (לדוגמה, סביר להניח שאם אכלנו יותר מדי או מעט מדי קלוריות לא נהיה במצב אופטימאלי).

לא תמיד אפשר להאשים את מפתח האפליקציות, שהרי על מנת להחדיר אפליקציה חדשה לשוק יש צורך להציג פתרון ממוקד לצורך מסוים, ואם מדובר בחברת סטארטאפ או מפתח עצמאי, בדרך כלל אין להם את המשאבים הדרושים לפתח אפליקציות שעונות על כמה וכמה צרכים בבת אחת.

מה יכול להשתנות?

בעולם מושלם, המפתחים היו עובדים זה עם זה על מנת ליצור אפליקציות שמשתפות מידע אחת עם השנייה, אך למרבה הצער, עולם האפליקציות האמיתי הוא אכזרי מאוד ובו אלפי אפליקציות בכל קטגוריה מתחרות על תשומת הלב שלנו במטרה להגביר את הרווחים מהאפליקציה (בין אם דרך תשלום ישיר או צפייה בפרסומות). לכן, חברה שהאפליקציה שלה תהיה תלויה באפליקציה חיצונית בעצם תירה לעצמה ברגל ותמנע מעצמה את האפשרות להתרחב לפונקציות נוספות.

אבל לא הכול שחור, ככל שהאפליקציות האלו נעשות פופולאריות יותר והשוק עובר לרוויה, כך המפתחים מחפשים דרכים להציע לנו פתרונות טובים יותר. לדוגמה, Samsung Health משלבת את כל הפונקציות במקום אחד ומציגה את המדדים השונים בצורה מרוכזת. למרות זאת, היא עדיין לא מספקת תובנות על הקשר האפשרי ביניהן.

health1

כמובן שגם אפל לא נשארת חייבת ומי שמשתמש באייפון או בשעונים החכמים של החברה יכול להיעזר ב – iOS Health על מנת לקבל פונקציונליות דומה. למעשה, Health  כן משתמשת בפידבק מאפליקציות אחרות, אבל סביר להניח שבמקרה של אפל זה קל יותר בגלל גישת "הגן הסגור".

health2

גם הקטנים יכולים

אין פלא שדווקא אפל וסמסונג הן אלו שמציעות כרגע את האפליקציות המשולבות המתקדמות ביותר, אחרי הכול, יש להן אינטרס למכור את המכשירים המתקדמים ביותר ולהגביר את השימוש ב – "האינטרנט של הדברים" (שימוש במכשירים חכמים בכל תחומי החיים שלנו). לעומת זאת, מסתבר שגם המפתחים היותר קטנים נכנסים אט אט לתחום. לדוגמה, Azumio הציגה את Argus שהיא אפליקציה משולבת העובדת על כל מכשיר. אחת האפשרויות היותר מעניינות היא ליצור פיד של חברים ולראות את הפעילויות שלהם בדומה לטוויטר.

health3

אגרוטורים

אגרוטורים הם שירותים שמאפשרים לרכז נתונים מכמה אפליקציות במקביל. לדוגמה, IFTTT הוא שירות כזה שאינו מוגבל בהכרח לאפליקציות כושר ובריאות. בנוסף לאגירה ידנית של מידע, אפשר לבחור מראש גם סקריפטים מוכנים (Applets) שיעשו בשבילנו את העבודה:

health4

לבסוף, אחת האפליקציות המבטיחות ביותר היא ללא ספק Exist. זוהי למעשה האפליקציה היחידה שמאפשרת לראות תובנות של ממש בעזרת ניתוח של קורלציות חזקות ולא רק נתונים מספריים של כל מדדי הבריאות השונים. היא אמנם עולה כ – 6$ לחודש (או 57$ לשנה), אבל מספקת כמעט את כל הפונקציות שאפשר לחשוב עליהן במקום אחד. למעשה, היא עוקבת אפילו אחרי מצב הרוח שלנו ויכולה להגיד לנו באילו ימים אנחנו מרגישים הכי טוב כתלות בהרגלים שלנו או בתנאים החיצונים שבסביבה שלנו (החל מהאזנה למוזיקה ועד למספר הציוצים שאנחנו שולחים ביום…)

health5

מה צופן לנו העתיד?

לסיכום, אין ספק שככל שנזדקק לפתרונות מיידים וקלים יותר לשימוש, כך מפתחי האפליקציות והחברות הגדולות (המפתחות את החומרה) יצטרכו לחשוב בצורה יצירתית יותר על מנת לספק את הצרכים האלו. קשה לדעת מאיפה תגיע פריצת הדרך הבאה ובכלל לא בטוח שהיא תגיע דווקא מאפל, סמסונג או גוגל, אבל אין ספק שהיא כבר בדרך…