היתכן שמתחת לאף שלנו גדלה מעצמת סטרטאפים?

מחוץ לעמק הסיליקון, יש הרואים בתל אביב כאזור חדשנות הטק השני בגודלו בעולם. שנת 2015 נפתחה ביריית פתיחה לא רעה בכלל לאומת הסטרטאפים, ישראל, כפי שמכנים אותה בעולם. 910 מליון דולרים בשבוע אחד, לא הולכים ברגל.

שבוע שעבר הפך לשבוע טוב מאוד במשרדים של כמה חברות סטארט-אפ ישראליות. זה התחיל בכמה רכישות גדולות והשקעות במניית אמזון (AMZN) והמשיך לכך שלפי נתונים, חברות הסטארט-אפ הישראליות גייסו 910 מיליון דולרים בשבוע אחד בלבד.

אני חייבת להודות שאני מתרשמת בכל פעם מחדש, מהיצירתיות העמוקה וחשיבות רעיון היזמות הטכנולוגית שמתחזק בישראל בשנים האחרונות. האומה הקטנה הזאת שמונה בסך הכל 8.2 מליון בני אדם, בהחלט משחקת בליגות הגדולות. אם נסתכל על נתוני השבוע האחרון בזירת הסטרטאפים – יהיה קשה מאד להתווכח עם הכינוי שהדביקו לה, ״אומת הסטרטאפים״. על פי הדיווחים, 140 מיליון דולרים גויסו בסשנים של מימון
וכ-770 מיליון דולרים הגיעו מרכישות, והכל, תאמינו או לא, בשבוע אחד בלבד. לא רע עבור החודש הראשון של השנה.

770 מיליון דולרים מרכישות.
ביניהם, הרכישה של אמזון את Annapurna Labs, חברת שבבים אלקטרוניים, תמורת 370 מיליון דולרים. זו הייתה הרכישה הראשונה של ענקית המסחר האלקטרוני של חברה ישראלית, כחול-לבן.

140 מיליון דולרים מסיבובי מימון והשקעות.
ביניהם, Ravello, חברת בדיקות מבוססת ענן, אשר גייסה 28 מיליון דולרים, AppsFlyer, חברת קידום אפליקציות במובייל, אשר גייסה 20 מיליון דולרים ו-EarlySense, חברת חיישנים חכמים לזירה הרפואית, אשר גייסה 20 מיליון דולרים.

עיתונאי הטק, דניס מיצנר, כתב במגזין Tech Crunch, כתבה על סצנת הסטארט-אפ הישראלי תחת הכותרת: ״ישראל עושה טרנספורמציה מאומת סטרטאפים לאומת אקזיטים״. בכתבה זו, הוא מצביע על הגידול העצום באקזיטים בין 2013 ו- 2014, שהחלו ב-1.2 מליארד דולרים וכיום עומדים על כ -15 מליארד דולרים, לערך.

בין ההשקעות המסקרנות מסוף השנה שעברה הייתה השקעת Alibaba, חברת המסחר האלקטרוני הסינית, בחברת ה-QR קוד הישראלית, Visualead שעמדה על כ-5 מליון דולרים. מיצנר ציין בכתבה, כי Alibaba היא רק שחקנית סינית אחת מיני רבות בשוק ההשקעות של עולם הטק הישראלי.

על פניו, לא נראה כל כך שלקהילת הטק בישראל אכפת לקבל משב רוח רענן מהמזרח הרחוק. "בעוד שבעבר היית נוטה לראות יותר חברות אמריקאיות משקיעות במגזר הטק הישראלי, ולאחריהן חברות אירופאיות, בימינו נראה בבירור כי האומה הסינית פיתחה תיאבון הולך וגדל במגזר הטק הישראלי.״ אמר ירון קרני, משקיע מוכר בזירת הטק הישראלית.

אז, מסתמן שלאומת הסטרטאפים הייתה בהחלט התחלה מרשימה לשנת 2015. מה הצעד הבא? ככל הנראה הנפקות. חברות ישראליות כגון Outbrain עדיין בעיצומן של ההכנות לתהליך של לפני הנפקה. אנחנו בוודאי שלא מצפים שדיווחים על הנפקות ייתרחשו, לפחות עד סוף פברואר או מרץ, אך נראה שהעתיד של חברות הסטרטאפ הישראליות רק הולך והופך ורוד יותר. מה אתם חושבים?