האם השעון של אפל הוא באמת פריצת דרך בכל הנוגע לממשק משתמש?

לא משנה עד כמה אתם סקפטים בכל הנוגע לקונספט של שעונים חכמים במקום המכשירים הסטנדרטים, ועדיין לא בטוחים איך הטרנד הזה יתפוס- יש דבר אחד שהשעון החכם של אפל יעשה היטב, בכל מקום שלא תהיו בו- הוא יבטיח לכם הרבה תשומת לב.
פעם בכמה זמן, אפל מנסה להוציא מוצר יוצא דופן שישנה את כללי המשחק בשוק הגאדג'טים. ב-2007 הם שינו את חוקי המשחק כשהשיקו את האייפוד הראשון. המוצר שהרחיב קלות את כל חברות מכשירי ה-mp3 והפך לגאדג'ט הנחשק ביותר בסביבה, סימן, את מי שרכש אותו, כבעל סמל סטטוס מסוים.  בימים אלה, למרות שהוא רחוק מלהיות השעון החכם האשון בשוק, האפל ווטצ' נכנס יפה למשבצת הזו- הגאדג'ט של אפל הנחשק החדש. אפל, הצליחה במיוחד בשיווק המוצר הזה. היא יצרה שעון חכם מלהיב ויוצא דופן שמאיים לדרוס רגל בתחום המחשוב הלביש.

מחירו בעולם כרגע נע בין 349 ל-599 דולרים לדגמים הרגילים ומגיע עד לכמעט 17 אלף דולר לסדרה היוקרתית. בישראל הוא טרם הושק רשמית אך קיימים יבואנים פרטיים שכבר הביאו אותו לחנויות, ואם תרצו להתחדש באחד כזה, תאלצו להיפרד מ-2949 שקלים לדגם הספורט ועד ל-120 אלף שקלים לדגם היוקרתי. אז נכון שאצלנו הכל מגיע בדיליי מסוים. אך הלקוחות המושבעים של אפל, שכבר ניסו את השעון, מעידים על כך שהוא עדיין לא פורץ דרך בכל הנוגע לחווית משתמש. שלא לדבר על זה שבאפליקציות עדיין יש כמות באגים נכבדת.
שאלה שהופיעה השבוע בפלטפורמת Quora, ביקשה לדעת האם האפל ווטצ' באמת פורץ דרך בכל הנוגע לממשק משתמש במחשוב לביש. אנה קיי הלסול, מעצבת מוצר ב-Quora, גיבשה תשובה מקצועית לשאלה ששאלו הגולשים.

היא טוענת כי הוא אכן פורץ דרך, אך לא בדרך שמעצבי מוצר ציפו שיהיה. מחשוב לביש, ובמיוחד שעונים, הם לא מתפקדים כמו טלפון נייד. למעשה, זה שזה מוצמד ליד שלך, זה לא נח במיוחד לביצוע אינטראקציות עם המסך, ליותר מכמה שניות- מה שכן נח ואינטואיטיבי במסכי טלפון ניידים.
האפשרות להשתמש באפליקציות במסך כה קטן (1.32 אינץ', נכון לגרסה הנוכחית), כמו זה של השעון, לא מתאפשר באופן שבו אנחנו משתמשים בו דרך הנייד שלנו. זהו בעצם האתגר העיקרי שעומד בדרכו של האפל ווטצ' להפוך למוצר שימושי באמת. התצוגה אמנם חדה ובהירה ובעלת צבעים עשירים- אך עדיין, מדובר במסך רטינה שבאור שמש ישיר, התצוגה לא נראית באופן הבהיר ביותר. גם אם הם היו מוסיפים ידית מהונדסת או איזשהו פיתרון עיצובי אחר- לא היה ניתן להקביל את חווית השימוש מול מסך, לחווית השימוש מול השעון.

עם זאת, השעון של אפל הוא עדיין צעד מהפכני בכל הנוגע לחווית משתמש. זה הדבר הכי קרוב שאי פעם יוצר שמתאים לאינטארקציה עם תצוגת מסך שהולכת איתך לכל מקום- על היד. לא זו בלבד שחווית המשתמש יחסית שימושית, השעון מגיב למצב האישי של המשתמש בו. הוא מזהה את המיקום שלך, את התנועה שלך ואפילו את האיברים החיוניים שלך – כמו דופק וכדומה- באופן שמחשב או מכשיר נייד לא עשו עד כה. השעון הוא מתפקד כמחצית מהממשק- והמשתמש- מכיל את החצי השני. אנה טוענת, כי זהו ללא ספק הממשק הממוחשב, האינטימי ביותר שתוכנן ויוצר בקנה מידה כזה אי פעם. התחזיות שלה גורסות, כי הממשק הזה יוכיח את עצמו כסיוע למשתמש בעיקר לפעולות קריאה, בזמן שהחיישנים שלו יזכו לציונים טובים מספיק בכל הנוגע לקריאה מתוחכמת של מחוות גוף והכתבה קולית של המשתמש לשליחת הודעות. שזה בהחלט רעיון שימושי כאשר אתה עושה משהו במקביל ורוצה לשלוח הודעה בו בזמן.

מה שכן יכול להיות נחמד בעתיד הוא עניין התיעוד- אנחנו נוכל לשמור תיעוד של כמה פעמים ביום צחצחנו שיניים או אפילו לעקוב אחד מספר הפעמים שטרחנו לחבק מישהו ביום. כל הדברים האלה ייעשו, והנתונים יישמרו- מבלי שהמשתמש יצטרף אפילו להסיט מבט על המסך.
בכל הנוגע לעיצוב המוצר עצמו, אפל חרגה ממנהגה, וסיפקה כמה גרסאות עיצוב שונות של המוצר עצמו- ולא של הממשק. אולי בגלל ההבנה שהשעון הזה, הוא יותר אקססורי אופנתי לחובבי טכנולוגיה מאשר מוצר טכנולוגי. השעון מוצע בשלוש גרסאות בסיס ובחמישה צבעי רצועות.
יש לציין כי כעת, השעון הוא לא מוצר שעומד בפני עצמו אלא הוא בן לוויה לאייפון. בלי הטלפון הנייד, השעון מנותק מהאינטרנט ומהאפליקציות, ויש שיגיעו שהוא חסר תועלת מלבד יכולות בסיסיות כגון הצגת השעה וחלק מאופציות שקשורות לכושר וחיישנים שמוטמעים בו, שממשיכים לפעול גם בלי הטלפון הנייד.
האפל ווטצ' הוא ניסיון אמביציוזי מאד של אפל בכל הנוגע לשילוב ממשקים לכדי יצירת מוצר שלם אחד- שילוב בין ממשק מגע שהותאם לקנה מידה קטן מאד, ממשק פיזי שמבקש לשמוע על קשר לעולם השעונים המכניים ולהציג בסך הכל את השעה ביום וממשק קולי- שלעיתים עולה יפה, אך עדיין, במקרים אחרים, מוצלח פחות.
בשורה התחתונה, המוצר הזה עשוי להיות קניה טובה עבור כאלה שמוציאים גם כך סכומים גבוהים לשעונים רגילים, וכאלה שמוכנים להטעין אותו פעם ביום כדי לקבל יכולות של שעון חכם. זה אמנם לא הממשק שלו ציפינו מבחינת נוחות, אך זה בהחלט ממשך שיכול לסייע לנו בעתיד לקבל יותר נתונים אודות עצמינו. האם הוא יצליח להפוך את השעון החכם לפריט שכל אחד מחזיק בו? דעתינו האישית כעת, היא עדיין לא.