האם הפיתוח החדש של ביטקוין יהפוך אותו למתחרה אמיתי בכרטיסי אשראי?

אחרי שנים של השערות, חיפושים ושמועות, חשף לאחרונה קרייג רייט האוסטרלי כי הוא עומד מאחורי המטבע הממוחשב שנוצר לפני כשבע שנים. קרייג הציג הוכחה לכך שהוא ממציא הביטקוין על ידי שליחת  הודעה עם חתימה שמשתמשת במפתחות קריפטוגרפיים שנוצרו בימים הראשונים שלאחר חשיפת הפיתוח ושזוהו ככאלו שנוצרו (או נכרו) על ידי "סאטושי נקאמוטו", שם בדוי בו השתמש קרייג עד היום. הממציא שעשה מהפכה פיננסית עולמית אמר לעיתונאים: "אני לא רוצה כסף, אני לא רוצה תהילה, אני לא רוצה מעריצים. אני רק רוצה שיעזבו אותי לנפשי ואני רוצה יותר מכל להמשיך לעבוד ולעשות את מה שאני אוהב". ההודעה הדרמטית של קרייג סוקרה בכל רחבי העולם, ורשויות המס באוסטרליה כבר הספיקו מאז לפשוט על ביתו, אבל זו לא הדרמה היחידה שהתחוללה השנה בהקשר של ביטקוין. חברת ביטקוין הצהירה כי היא עובדת על מערכת, שכבר נכנסה לשימוש עבור חלק מהלקוחות, שתהפוך את העסקאות בביטקוין להרבה יותר מהירות וזולות וכך תהפוך למתחרה של ממש בכרטיסי האשראי. אבל לפני שנפרט על הפיתוח החדש, נעשה Intro קצר למי מכם שלא בטוחים מה זה ביטקוין.

מה זה בכלל ביטקוין?

ביטקוין הוא מטבע בעל ערך כספי, רק שמאחוריו לא עומדים גוף רגולטורי, בנק או ממשלה. הביטקוין הוא אינו מטבע פיזי, לא תמצאו מטבעות או שטרות שלו פשוט כי הם לא קיימים. כל ביטקוין קיים רק כרצף ייחודי, בלתי ניתן לחיקוי של מספרים. את המטבעות אפשר לשמור בקבצים שנקראים "ארנק ביטקוין" , שיכולים לשבת על הארד דיסק או שירות מקוון כלשהו.

כמות הביטקוין הזמינה בעולם מוגבלת על ידי אלגוריתם נוקשה, המשחרר מטבעות בקצב קבוע ומדוד. הכמות המוגבלת היא זו שיוצרת את הדרישה למטבע ומעניקה לו ערך, במקום שיהיה מגובה בזהב או בנכסים אחרים, כמו כסף "רגיל". ביטקוין הפך בשנים האחרונות לאמצעי תשלום מקובל עבור מוצרים ושירותים רבים בכל רחבי העולם, ושוויו נכון ל2015 הוא סביב 450 דולר לביטקויון אחד.

אף על פי כן, הביטקוין לא הפך לאלטרנטיבה אמיתית לכסף אמיתי או לכרטיסי אשראי, והסיבה העיקרית לזה היא שתהליך הרכישה במטבע הווירטואלי עדיין ארוך ומסורבל. אבל לפחות לפי ההצהרות של חברת ביטקוין, זה עומד להשתנות.

 Thunder– ביטקוין מהיר יותר וזול יותר

Blockchain היא הטכנולוגיה עליה מבוסס הביטקוין, והיום גם חברה לארנקי ביטקוין. החברה הצהירה השנה כי היא עובדת על פרויקט מעניין שנקרא  Thunder.

Thunder זו רשת אלטרנטיבית שתהפוך את תהליך הרכישה בביטקוין או העברת ביטקוין מארנק לארנק להרבה יותר מהיר. היום, אם תרצו להעביר ביטקוינים מארנק לארנק (כמו להעביר כסף מחשבון לחשבון), או למעשה לשלם בביטקוין, תאלצו לחכות עשר ואפילו עשרים דקות כדי שהפעולה הפשוטה לכאורה, תבוצע. הסיבה לכך שהתהליך כל כך איטי הוא בדרך הפעולה של ביטקוין. כדי למנוע מצב שאנשים ישכפלו ביטקוין בעזרת העתק-הדבק פשוט,  ביטקוין יצרה את ה- blockchain, יומן רישום דיגיטלי שנשמר בו־זמנית במחשביהם של כל משתמשי הרשת, ומכיל את כל המידע על החשבונות ואת כל רישומי ההיסטוריה של העברות הכספים שנעשו באמצעותם. כל הפרטים האלה שקופים וזמינים לכל חברי הרשת (מלבד זהות המשתמשים). כל כמה דקות  מכניסים את כל הפעולות לבלוק. בבלוק מתועדות כל הפעולות שבוצעו בעשר דקות האחרונות בקובץ אחד, ויש לו מספר סידורי. התהליך הזה מונע זיופים, והופך את המערכת למבוזרת מאוד, אבל גם הופך אותה לאיטית.

הרשת האלטרנטיבית אמורה לפעול בנפרד מ-  blockchain , וכל שרשרת הרישום והאישור אמורה לארוך כמה שניות בלבד. הפיתוח החדש אמור ליצור עוד שינוי משמעותי – להוזיל את העלות של העסקאות בביטקויון,  כי עמלות התשלום יהיו הרבה יותר זולות. Thunder היא בשורה משמעותית עבור מי שיש לו ביטקוין וההשפעה שלה צפויה להיות אפילו הרבה יותר רחבה. אם השיטה החדשה תעבוד, היא אמורה להפוך את ביטקוין בפעם הראשונה למתחרה רציני בכרטיסי האשראי. נכון להיום, תשלום בביטקוין הוא הרבה יותר בטוח מתשלום בכרטיסי אשראי, ואם נוסיף לזה את המהירות ומחיר שיתחרה בעמלות של חברות כרטיסי האשראי- יש למוסדות הפיננסים המסורתיים סיבה טובה לדאגה.