האם אתם נגישים?

בחודש אוקטובר 2013 נכנסו לתוקפן תקנות נגישות אתרים לאנשים עם מוגבלויות. על פי תקנות אלה, על כל אתר שמספק "שירות ציבורי " או "מידע אודות שירות ציבורי" להיות נגיש לאנשים בעלי מוגבלויות.  זה אומר בעצם שכל אתר אינטרנט בישראל, גדול וקטן כאחד ובכל תחום שהוא, חייב ליישם את התקנות, וזאת תוך 36 חודשים מכניסתן לתוקף של התקנות, כלומר עד לחודש אוקטובר 2016.

לגבי אתרים שעוד לא עלו לאוויר- על פי התקנות החדשות, כל אתר שעולה חייב להיות נגיש ממועד העלאתו.

 

התקנות הן בעצם אימוץ של הנחיות בינלאומיות של ארגון W3C, שנועדו לאפשר את הגישה למידע לאנשים בעלי מוגבלויות שונות- עיוורים, כבדי שמיעה, אנשים בעלי תנועה מוגבלת, מוגבלויות דיבור ומוגבלויות נוספות, ולהבטיח שירות שוויוני לאנשים אלה. למרות שהתקנות מיועדות לאנשים עם מוגבלויות, אין כל ספק שיישומן יקל על כולם ויעזור להפוך את הגלישה ברשת להרבה יותר נוחה וקלה למשתמש. אם אי פעם חוויתם עיניים כואבות מצפייה ממושכת במסך, או כאב בפרק היד משימוש בעכבר, אתם יכולים להבין כמה חשובות התקנות האלה לאנשים שחווים זאת כל הזמן ובעצמה הרבה יותר גבוהה.

בשביל להנגיש את האתר שלכם, תוכלו להתחיל בקריאת ההנחיות וכך להתחיל להבין במה מדובר והאם האתר שלכם עונה על דרישות התקנות. ניתן גם לפנות לחברות ייעוץ בנושא, או להירשם להשתלמויות בהנגשת מידע או לקורסים להנגשת אתרי אינטרנט של עמותת נגישות ישראל.

מערכת User1st היא מערכת יחידה מסוגה שמעניקה לכם פתרון נגישות על פי הנחיות התקן הבינלאומי, שהוא פשוט ומוצלח ומאפשר לכם לעמוד בדרישות התקנות ללא צורך לפנות למפתח בנושא:

user first

בנוסף, על מנת להפוך את התכנים באתר שלכם ליותר נגישים, יש כמה דברים קלים יחסית שאפשר לעשות ללא סיוע מקצועי:

  • צבע וגודל טקסט-   חשוב שהטקסט יהיה גדול ובולט. שימוש בכותרות H1-H6 בוורדפרס מעניקות מבנה לטקסט והיררכיה בין הפסקאות, המקל על הניווט באתר.
  • ALT- טקסט חליפי לתמונה. כך, עיוורים המשתמשים בתוכנות שמתרגמות עבורם את הטקסט יוכלו לדעת מה התמונה מתארת ולמה היא שייכת.
  •  הפעלת סרטונים באמצעות נגן נגיש- יוטיוב למשל- מאפשר להפעילם באמצעות המקלדת
  • הטמעת skiplinks- לינקים למשל בראש העמוד שמעבירים את המשתמשים ישירות לתחתית העמוד או למקום אחר בדף.
  • מפות חיפוש, סרגל חיפוש, אינדקסים-יכולים להיות גרפיים או אלפביתיים, העיקר שהם יאפשרו לגולש להגיע ישירות לתוכן שהוא מחפש או מעוניין בו מבלי לעבור את כל דפי האתר לפני כן ולעשות זאת ישירות מעמוד הבית של האתר.
  • רווחים, כיוון טקסט, אורך שורה- כל מה שאפשר לעשות כדי שהתוכן יהיה נוח לקריאה וברור. כך למשל, תוכן באנגלית הוא נוח יותר לקריאה ביישור לשמאל, למרות שתוכן מיושר לשני הצדדים יותר יפה מבחינה עיצובית. כמו כן, וודאו שאורך השורה נוחה לקריאה לעיניים ושהטקסט מותאם לקריאה באמצעות מסכים שונים של המשתמשים.

 

לבסוף, יש לשים לב שהסנקציות על אי מילוי התקנות מגיעות לסכומים גבוהים מאד כאשר בעל מוגבלות יכול לתבוע את מי שחייב בנגישות על הפרת התקנות ולקבל פיצוי ללא הוכחת נזק של עשרות אלפי שקלים.

 

 

* המידע המובא במאמר הוא כללי בלבד ואינו מהווה נוסח מחייב של החוק להנגשת אתרים או של תקנות מכוחו או ייעוץ משפטי.