אליבאבא ו 9 מיליארד הדולרים

זה מה שעשתה ענקית האיקומרס הסינית אליבאבא ב 11.11, יום הרווקים הסיני. מעבר למספרים המדהימים, שסוקרו כבר בהרחבה ב CNET, של שבירת השיא של השנה שעברה בפחות מ 14 שעות, וקניות מקונים ביותר ממאתיים ארצות, מה שבאמת מעניין הוא הסיפור. איך הצליחה החברה להפוך את יום הרווקים הסיני ליום קניות גלובלי והיסטרי – ביום בודד הם הכניסו יותר כסף מאשר בלק פריידי וסייבר מונדי ביחד(!)

קודם כל, כמה מהנתונים ה-באמת מרשימים מהיום הזה:

  • 27,000 חברות לקחו חלק ביום המבצעים של אליבאבא
  • 9.28 מיליארד דולר הוציאו קונים מ 217 מדינות ברחבי העולם
  • 2 מיליארד דולר החליפו ידיים תוך שעה אחת
  • 500 מיליון חבילות יישלחו כתוצאה מהרכישות ביום הזה

איך עושים את זה? קודם כל, למרות שאצלנו הטירוף הגיע רק השנה, היום הזה – שהתחיל בכלל כיום לרווקים בלבד בשנות ה '90 – הפך להיות יום מכירות פופולארי במיוחד כבר ב 2011, אז הוא התרחש ב 11.11.11. מאז, היום הזה הפך להיות יום קניות לאומי בסין, ודווקא קניות שנועדו למציאת בנות זוג. מאז, החנויות ואתרי האיקומרס בסין, ואליבאבא בראשם, מריצות מבצעים גדולים ביום הזה, שמצליחות להכניס מיליארדים כל שנה.

 

למרות המספרים המרשימים, וההד התקשרותי הלא קטן, במיוחד כאן בישראל (כי אנחנו ושופינג בסין זה סיפור אהבה), מרבית הרכישות ביום הזה עדיין מתבצעות בתוך סין. לארה"ב, לדוגמא, יום הרווקים עוד לא חדר, למרות שג'ק מא, המייסד של אליבאבא, עושה את כל המאמצים לחדור גם לשוק האמריקאי.

כמובן שכמו בכל סיפור הצלחה, לא כולם מרוצים. היו כאלה שהתלוננו שהמחירים הנמוכים ביום הזה הם פיתוי גדול מדי, ושזה גורם לאנשים שאין להם כסף סתם להוציא עוד. היו כאלה שהתלוננו שכמו בכל מבצע – פשוט מעלים מחירים לפני זה, כך שאין הרבה הבדל במחיר. ואפילו יש את אלה שהתלוננו שאולי הכל התחיל כיום לרווקים, אבל עכשיו זה יום קניות לבני ובנות הזוג. אבל איכשהו לא נראה שזה מפריע למא, שאפילו מציע לשלטונות הסינים להפוך את היום הזה ליום חופש לאומי.

האם שנה הבאה תורם של האמריקאים ליפול ברשת הסינית? זה לא בטוח בכלל. גם בגלל מאבקם של אתרי האיקומרס הגדולים שם בהשתלטות של אליבאבא, וגם בגלל שהאמריקאים לא נוטים לאמץ חגים של אחרים כל כך מהר. אבל בכל זאת, אם המבצעים יהיו טובים מספיק, והמוצרים אטרקטיביים מספיק, כנראה ששנה הבאה חלק מהמיליארדים שיזרמו לסין – יהיו מניו יורק.