11 השינויים המשמעותיים ברשת האינטרנט בעשור האחרון

רשת האינטרנט משתנה ללא הרף : אתרים ואפליקציות צוברים מיליוני משתמשים חדשים ודורסים את מי שבא לפניהם, כמות התכנים שאנחנו נחשפים אליהם הולכת וגדלה, התכנים עצמם נעשים יותר מגוונים, ולא פחות חשוב, אנו צורכים אותם בצורות שונות ומגוונות.

אם נסתכל עשר שנים אחורנית אל 2008, נגלה עד כמה מה שהיום נראה לנו ברור מאליו, ממש לא היה  כזה אז…

2008 – הרשת הסלולרית ממציאה את עצמה מחדש

הטלפונים של תחילת – אמצע העשור הקודם אמנם היו יכולים להתחבר לאינטרנט, אבל רוב האתרים שיועדו אליהם היו אתרים רזים שמבוססים ברובם על טקסט או תמונות באיכות ירודה. הסיבה לכך הייתה לא רק החיבור האיטי של הרשות הסלולריות אז, אלא גם התנועה המוגבלת של הדפדפן הסלולרי שהשתמש במקשי המספרים בלבד.

net2008-1

 

עם ההופעה של האייפון ב-2007 ושלל הטלפונים האחרים שהיו מבוססים על צג מגע, היה אפשר לגלוש בדפדפן מתקדם יחסית באופן דומה לכך שבו היינו גולשים במחשב. יחד עם זאת, המסך הקטן גרם לרוב האתרים להיראות מעוותים ובלתי קריאים, מה שהכריח את מעצבי האתרים לספק עיצוב מותאם לניידים שמתחשב במסך הצר והארוך.

מאז ראינו עשרות דגמים שונים של טלפונים נוספים, אבל המאמץ לספק סט פשוט של כלים שיאפשר לבנות אתרים מותאמים לניידים לא הפסיק, וכיום ניתן לעשות זאת בקלות גם באמצעות וורדפרס או Wix בלי צורך בידע טכני.

2009 – התפוצצות הרשתות החברתיות

נכון, Myspace הייתה פה קודם ואפילו לנו היה את “חבר’ה”, האתר לחיפוש חברים מהעבר (שבאופן מפתיע עדיין קיים), אבל זו ללא ספק הייתה השנה של טוויטר (עם שווי מוערך של מיליארד דולר) ופייסבוק (עם 200 מיליון משתמשים חדשים).

2010 – תעשה איתי סלפי!

יחד עם החיבורים הסלולריים המהירים יותר והחדירה הנרחבת של מכשירים חכמים עם מצלמות איכותיות, צצו להן שתי רשתות חברתיות חדשות שהתמקדו בשיתוף של תמונות : פינטרסט וכמובן אינסטגרם. פייסבוק כמובן ניסתה לצמצם פערים, עד שבשלב מסוים בחרה בפתרון הקל יותר ופשוט קנתה את אינסטגרם…

2011 – לטוס עם LTE

רשת ה-LTE שמוגדרת בתוך רשת מהדור הרביעי (לפחות מבחינה שיווקית) הייתה בגדר חידוש של ממש והפכה אתרים סלולריים ליותר עשירים ואפשרה לאפליקציות לבצע פעולות מתוחכמות על גבי הרשת. אצלנו, אגב, הרשת הגיעה בשלב מאוחר יחסית עקב הצורך לקבל אישור לפינוי התדרים על ידי צה”ל.

ב-2011 נחזתה גם צמיחה מרשימה של הרשת החברתית לינקדין, מה שהוביל יותר מוסדות, חברות וארגונים להבין כי ברשתות החברתיות טמון גם פוטנציאל עסקי לא מבוטל. למרבה הצער, גוגל, שבאותה שנה הציגה את הרשת החברתית שלה (גוגל פלוס), לא הצליחה להאפיל על פייסבוק.

2012 – אף אחד לא יכול לעצור את פייסבוק  

הסלוגן של “הרשת החברתית, שיצא ב-2010 היה “לא משיגים 500 מיליון חברים מבלי לרכוש כמה אויבים”, אבל עברו רק שנתייפ ומספר החברים בפייסבוק הכפיל את עצמו והגיע למיליארד חברים. בנוסף, החברה החלה להיסחר בנאסד”ק, מה שהתחיל את המרוץ האינסופי שלה אחרי הגדלת הרווחים, יש שיאמרו על חשבון הגולשים.

2013 – התמונות משתלטות על הרשת

תוצאה אחת בלתי נמנעת של עליית הרשתות החברתיות הייתה  השימוש ההולך וגובר בתמונות. לא רק אתרי אינטרנט נעשו עשירים יותר בהן, אלא גם גוגל הלכה והפכה את מנוע החיפוש שלה ליותר ויזואלי, בעיקר בגלישה מהנייד. תופעה בולטת במיוחד הייתה שימוש בתמונות גם עבור רקעים עשירים, במיוחד באתרים תדמיתיים.

net2008-2

זכויות יוצרים: ethereum.

2014 – כל אתר הוא סיפור

הצעד המתבקש הבא במהפכה העיצובית של הרשת הייתה יצירת אתרים דינאמיים יותר בעלי נפח. לדוגמה, כותרות ופסקאות טקסט קצרצרות עם הרבה שטח “מת” מסביבן (Whitespace) הפכו לנפוצות, שולבו הרבה יותר אנימציות, והשימוש במסכים רחבים נתן את האופציה למעצבים לחלק את האתר בצורה אופקית ולא רק רוחבית.

net2008-3

זכויות יוצרים: eventbrite.

בשנה זו גם נראתה צמיחה נוספת בתעבורה  הסלולרית שהגיעה לרבע מסך כל התנועה ברשת. יותר אנשים גם החלו להשתמש בטאבלטים, למרות שבשנים הקרובות הם יפנו את מקומם לטובת הניידים עם המסכים הגדולים (“פאבלטים”).

2015 – כולנו פיד אחד גדול

ככל שיותר מאתנו עברו לצרוך את התוכן שלהם דרך הרשתות החברתיות, היה ברור שלגישה הישנה הגורסת שהתוכן הכי חשוב נמצא בתחילת העמוד כבר אין ממש בסיס. אתרים רבים, שנקראו אתרי “פרלקס” החלו להשתמש במבנה של פיד אחד ארוך, עם אפשרות לקפוץ בין החלקים בפיד באמצעות קישורים פנימיים.

בהתאם לגישההגולשים רבים מצאו שנוח להם יותר לקבל החלטות כאשר הם לא צריכים לקפוץ מעמוד לעמוד.

יחד עם זאת, אתרי פרלקס עדיין נחשבים לכבשה השחורה של הרשת, בעיקר מכיוון שהם לא תמיד זוכים לדירוגים גבוהים בגוגל, אשר מעדיפה את המבנה המסורתי של עמודים נפרדים באתר על מנת שיהיה יותר קל לדרג אותם.

2016 – גיפים גיפים בכל מקום

קשה להאמין שאחד הפורמטים שתרמו להיווצרותה של הרשת אי שם באמצע שנות התשעים יעשה קאמבק כזה גדול : פורמט ה-GIF המקורי היה חסכוני במיוחד והשתמש ב-256 צבעים בלבד על מנת שיוכל לעבור במודמים הסופר איטיים של אז. יחד עם זאת, הוא תמך בשקיפות (כך שהיה אפשר לשלב אותו על גבי כל רקע) ובאנימציות קצרות.

הרשת החלה לאמץ חזרה את הפורמט מכיוון שרוחב הפס הרחב אפשר ליצור אנימציות מורכבות יותר וארוכות יותר. לפעמיים היה הרבה יותר כדאי להשתמש בקובץ GIF אחד מאשר במצגת שקופיות או אפילו סרטון.

ה-GIF גם נעשה פופולארי הודות לפייסבוק, שם הוא החל לאט לאט להחליף את האימוג’י המסורתיים עם גגים (“דאחקות”) וממים.

ב-2016 גם התפרסמו נתונים שחשפו כי השידורים החיים באינטרנט הולכים וצוברים תאוצה, מה שכנראה הלחיץ את פייסבוק ודרבן אותה להמשיך ולעודד את הגולשים שלה לשתף סרטונים בזמן אמת עם החברים שלהם (מה שהוביל ללא מעט שערוריות ואפילו מקרים טרגיים).

2017 – משתוללים

2017 הייתה השנה שבה אתרי אינטרנט רבים באמת התחילו להשתולל בזכות כל  האפשרויות החדשות שעמדו לרשות המעצבים : אם מדובר בטקסט “מסובב”, שימוש בכמה פונטים שונים באותו העמוד, שבירה של צבעים קלאסיים או שימוש באתרים נגטיבים עם רקע כהה וטקסט בהיר (עוד קאמבק מהשנים המוקדמות של הרשת).

דוגמה אחת או אפילו שתיים כנראה לא יספיקו כאן, ולכן מומלץ להציץ במעבדה של Jen Simmons, שם הוא מציג מספר רב של עיצובים ניסיוניים ובלתי שגרתיים.

2018 – מה צופן לנו העתיד?

גם כיום רוב הנבואות ניתנות לשוטים, אבל יש בהחלט כמה מגמות בולטות שעשויות להתחזק השנה:

מגמה אחת בולטת ולא בהכרח משמחת היא החדירה של הפרסום ברשת למרחב האישי שלנו, וכבר היום אפשר לראות לא מעט מודעות במסנג’ר או מודעות של עסקים שדוחקים בנו לצ’וטט איתם במסנג’ר מרצוננו החופשי…

גם ההבדלים בין אפליקציות לאתרי ווב קלאסיים יהפכו להיות מטושטשים יותר ויותר. אפליקציות טובות יאפשרו לנו לנווט בתוכן שלהן ולהמשיך לצרוך אותו מן המחשב בבית. היכולת של גוגל לקשר אותנו ישירות לתכנים בתוך אפליקציות הישר מתוצאות החיפוש ללא ספק תחזק את המגמה הזו.

עוד תחום שאי אפשר להתעלם ממנו הוא כל הנושא של מטבעות קריפטוגרפים (וכיום יש עשרות כאלו מלבד הביטקווין)  : אם עד היום הם היוו מוקד משיכה בעיקר לסוחרים וזירות מסחר שהבטיחו רווחים מהירים למי שהיה מוכן לקחת על עצמו סיכונים , בעתיד הטכנולוגיה מאחורי המטבעות האלו (Blockchain) תאפשר לכל אחד לגשת ליישומים ואפליקציות מבוזרות. אלו פועלים ממספר מחשבים במקביל, מה שימנע את השליטה של חברה או גוף אחד בהם ובתקווה יהפוך את הרשת לקצת יותר “דמוקרטית”.