פוקימון גו: האפליקציה שתוציא את הילדים שלכם מהבית (אבל תשאיר אותם בתוך המסך)

אם הילדים שלכם נטשו בימים האחרונים את המחשב, והתחילו לשוטט ברחבי העיר, כנראה שהמשחק הסלולרי החדש, פוקימון גו, אפליקצית המציאות הרבודה, מעורב בעניין.

מאז ששוחררה האפליקציה לפני כשבוע, ההיסטריה סביב המשחק כבר חצתה גבולות ודורות- ילדים, בני נוער, וגם ילדי שנות ה- 90 חובבי נוסטלגיה, התמכרו למשחק והורידו אותו בהמוניהם. תוך מספר ימים כבש המשחק  את טבלת האפליקציות של אפל, ולמרות שהוא עדיין לא זמין להורדה בחנות אפל או גוגל פליי בישראל, זה לא מנע מאלפי ישראלים להוריד אותה. ארועים המוניים של פוקימון גו כבר התקיימו ברחבי ת”א, וגם חום יולי אוגוסט לא מנע מהשחקנים לצאת מהבתים הממוזגים ולשוטט כמו סהרורים ברחבי העיר.

פוקימון

(צילום מסך מתוך האפליקציה)

מה זה פוקימון גו?

פוקימון היא סדרת משחקים יפנית ותיקה של חברת נינטנדו,  המשחק הראשון יצא בשנת 1996 והפך ללהיט די היסטרי גם אז. על בסיס המשחק הגיעה גם סדרה מצויירת, ופיקאצ’ו, ג’יגליפאף ושאר הפוקימונים, שהם בעצם מפלצות קטנות וחמודות, הפכו למגה סלבס.

המטרה של פוקימון גו היא ללכוד פוקימונים. את הפוקימונים לוכדים בתוך כדור מיוחד (וירטואלי, כן?), אותו משליכים לעבר הפוקימון התמים שמסתתר לו בכל מיני מקומות בעיר. האפליקציה מותאמת למיקום שלכם בעולם האמיתי, בהתבסס על מיקום ה-GPS שלכם. אחרי שאתם מאתרים את הפוקימונים שמופיעים על המפה, אתם לוחצים על  הציור שלהם על המסך. מצלמת הסמארטפון תדלק, והפוקימון החמוד יופיע, ממש כאילו הוא עומד מולכם. אז תצטרכו להוציא את כדורי הפוקימונים שלכם (פוכדורים) ולזרוק אותם בהזזת האצבע על המסך  לכיוון הפוקימון. אם קלעתם -לכדתם את הפוקימון, או שתוכלו לנסות שוב עד שהפוקימון יברח או שיגמרו לכם הפוקימונים (ואז תצטרכו לקנות עוד).

פרנקו2

(צילום מסך מתוך האפליקציה)

זה בערך כל המשחק. בניגוד למשחקי AR אחרים, בשלב זה אין כאן סיפור או מטרה מוגדרת, מעבר לסיסמה של המשחק: “ונתפוס את כולם”.

האפליקציה היא חינמית, אבל כמובן שיש דברים באפליקציה שאמורים לפתות אתכם להוציא את הארנק (הוירטואלי) ולרכוש פוקדורים נוספים, חפצים כמו תרופות לפוקימונים, אינקובטורים לביצים ועוד.

פוקימון 2

(צילום מסך מתוך האפליקציה)

פוקימון גו הוא כנראה משחק ה- AR המצליח ביותר שפותח עד היום, ואפשר להסביר את ההצלחה ההיסטרית בכך שהוא מצליח להגיע לקהלים שהם לא רק גיימרים מושבעים, אלא אנשים מכל הגילאים. האפליקציה הזו גם מאלצת את השחקנים לצאת לעולם האמיתי, ולחוות כל מיני חוויות מוזרות כמו השחקנים שמצאו גופה כשחיפשו פוקימונים.

לצד העובדה שמדובר במשחק כיפי שמסעיר את העולם, יש גם היבטים מסוכנים ופחות נעימים של התופעה

כך למשל, הייתה ביקורת רבה על כך שהמשחק פועל גם באנדרטות ובמקומות כמו מחנה ההשמדה אושוויץ בירקנאו ובמוזיאונים על השואה. בנוסף, המשחק, הדורש מההולכים ושבים להיות עם הפנים בתוך מסך מהובייל שלהם מהווה סכנה לציבור שכן הוא דורש את מלוא תשומת לב, ועל כן יש המנבאים כבר את המוות הראשון בגלל האפליקציה.

מהיבט חיובי יותר, אם הפוקימון גו עשה לכם חשק למשחקי מציאות רבודה נוספים, הנה כמה מהמשחקים המצליחים ביותר, שפותחו במיוחד עבור הטכנולוגיה הזו:

Elite: Dangerous

אם אנחנו כבר בענייני נוסטלגיה, המשחק הראשון של עילית יצא לפני יותר מארבעים שנה, וגם במשחק החדש יש אלמנטים מהגרסה הישנה כמו מסעות גילוי, קרבות ומסחר. המשחק מתרחש בגלקסיה עתידית, השחקנים יושבים בתא הטייס והתחושה היא אמיתית לגמרי. המשחק מתאים לשחקנים רבים, והם- בניגוד לגלקסיה- אמיתיים לגמרי.

Keep Talking and Nobody Explodes

את המשחק שפותח על ידי  Steal Crate Games, אי אפשר לשחק לבד. מדובר במשחק מורכב, המתאים ל 2-6 שחקנים ועל כן מצוין לארוחת ערב או חברים או סתם למפגש קבוצתי חברתי. במהלך המשחק, משתתף אחד אמור לפרק פצצה והאחרים אמורים להסביר לו איך לעשות את זה. המשחק מתאים ל Samsung Gear VR או ל- Oculus Rift headset .

Job Simulator

Job Simulator הוא משחק שמאפשר לכם לעשות קצת ספורט לצד הפתעות וטוויסטים מעניינים בעלילה. המשחק מתרחש ב- 2050, ומדמה יום עבודה של עובד משרד, שף, מכונאי רכב ועובד חנות. נשמע לכם משעמם? אל תדאגו, המפתחים דאגו שיום העבודה שלכם לא יגמר כמו שהתחיל.

Euro Truck Simulator 2

עוד משחק סימולטור שחביב על מפתחי AR, הפעם החוויה היא לנהוג במשאית. המשחק מאפשר לכם לראות כל מה שקורה מסביב לקבינה ולהוציא ראש החוצה ולראות מה קורה מאחורה.

אם החלום שלכם הוא להיות מלכי הכביש  ליוםאחד ,זה המשחק בשבילכם.