הכפתורים המיוחדים של פייסבוק שמפתיעים אותנו כל פעם מחדש

כל הרשת סערה וגעשה כאשר פייסבוק הפעילה את כפתור ה”סייפטי צ’ק” (Safety Check) לאחר גל הטרור האחרון בפריז, אך לא פעלה באופן דומה במסגרת אירוע טרור שהתרחש רק יום לפני כן בביירות.

כפתור בטיחות

זכויות יוצרים: facebook

סימון הבטיחות בפייסבוק הוא לא חדש- מפתחי פייסבוק יפן הגו אותו בעקבות הצונאמי הגדול שאירע שם בשנת 2011 והושק לראשונה בשנת 2014. הכפתור, אשר עד עתה נועד לאסונות טבע בלבד, משתמש במידע שיש לפייסבוק על המיקום הגיאוגרפי שלך ומאפשר לסמן את עצמך כ’בטוח’. כך ניתן לעדכן את חברים שלך שאתה בסדר. הכפתור גם מאפשר לסמן חברים שלך כ’בטוחים’. פייסבוק הפעילה את הכפתור ברעידת האדמה בנפאל בחודש אפריל 2015, ברעידת האדמה בצ’ילה בחודש ספטמבר, בהוריקן פטריסיה בחופי מקסיקו וברעידת האדמה בפקיסטן בחודש אוקטובר. באירועי פריז, הייתה זו הפעם הראשונה שהכפתור הופעל במסגרת אירוע טרור ולא במסגרת אסון טבע לאחר שיום לפני כן, במסגרת אירוע טרור בביירות, שנטל את חייהם של כ-43 אנשים ופצע עוד רבים, לא הושק הפיצ’ר. אנשים רבים העלו ברשת את השאלה למה ביירות לא ופריז כן וטענו כי פייסבוק עושה אפליה. מארק צוקרברג הגיב במפורש לטענות ואמר כי האירוע בפריז היה בבחינת תקדים לגבי הפעלת הכפתור באירועי טרור. צוקרברג מסר כי עד עתה הכפתור היה מיועד לשימוש במסגרת אירועי טבע בלבד אך מעתה והלאה זה ישתנה ויופעל באסונות נוספים ושאכן ישנם הרבה קונפליקטים אחרים חשובים בעולם. עוד הוסיף כי לפייסבוק אכפת מכל האנשים באופן שווה ושפייסבוק עובדת קשה כדי לעזור לכל מי שסובל במצבים האלה. אכן, פחות משבוע לאחר אירוע הטירור בפריז, הפעילה פייסבוק את הכפתור פעם נוספת כעת כאשר פיגוע קטלני התרחש בניגריה.

פיצ’ר נוסף בפייסבוק שנקרא “Causes” אפשר למשתמשים לאחר האירועים בפריז, לשים כרקע לתמונת הפרופיל שלהם את צבעי דגל צרפת לאות הזדהות ותמיכה ואפילו ליצור לזה מסגרת זמן, למשל של שלושה ימים, שאחריהם תמונת הפרופיל של המתמשים תחזור לקדמותה.

דגל צרפת

זכויות יוצרים: facebook

פיצ’ר זה, עם צבעי רקע של הדגל, זכור לכם אולי מהיום שבו אושרו בכל ארה”ב נישואים חד-מיניים וכאות שמחה פייסבוק השיקה את “LET’S CLEBRATE PRIDE”  בזכותו הרבה מתמונות הפרופיל ברשת קיבלו גוון צבעוני במיוחד עם הרקע של דגל הגאווה שמורכב מצבעי הקשת והייתה חגיגה גדולה.

גאווה

זכויות יוצרים: facebook

בינתיים, פותחה גם אפליקציה בשםAll Flags Profile Photo Converterשמאפשרת להחליף את רקע תמונת הפרופיל שלכם לצבעי כל דגל שאתם רוצים. האפליקציה פועלת על תמונות הפרופיל ברשתות החברתיות אך היא אינה מאפיין של פייסבוק וכך מאפשרת להזדהות עם דגל לא בכפוף לכפתורי ההזדהות שפייסבוק משיקה.

אפשר לראות איך פייסבוק מנצלת את ההזדמנות גם בימים של אסונות וגם בימים של שמחה להשיק כפתורים מיוחדים שהמכנה המשותף העיקרי ביניהם הוא האפקט החזק של תחושת קהילה שהם יוצרים. לאחר שזה עבד בצורה מאד מוצלחת בארצות הברית ובארצות נוספות בעולם והוציא מאות אלפים מהבית כדי להצביע, גם ביום הבחירות הישראלי האחרון פייסבוק שמה כפתור מיוחד שאפשר לסמן “אני הצבעתי” שנועד להוציא את המצביעים אל הקלפיות:

בחירות 2015

זכויות יוצרים: facebook

בין אם אתם נוטלים חלק בתמיכות האלה ובין אם לאו, אין ספק שהכפתורים המיוחדים של פייסבוק מעוררים רעש והתרגשות ברשת ואפשר רק לדמיין מה הרעיון המחוכם הבא שפייסבוק תחשוב עליו כדי לחבר בין אנשים, בין אם זה יהיה במסגרת האסון הבא או כאשר סוף כל סוף יהיה שלום עולמי!