ההבדל בין ממשק משתמש (UI) לחווית משתמש (UX)

אם גם אתם נתקלתם לאחרונה במודעות דרושים עם דרישה למומחה UX/UI עבור אתרי אינטרנט – אתם לא לבד: שני המונחים משמשים לעיתים קרובות כצמד חמד, עד כדי כך שקשה להבחין ביניהם, למרות שקיימים ביניהם הבדלים משמעותיים עליהם נעמוד בפוסט זה.

חווית משתמש (UX)

חווית המשתמש טומנת בחובה לא רק את העיצוב החיצוני של האתר, אלא גם את התוכן שלו, המערכות שתומכות בו ומבנה האתר. במילים אחרות, כשאנחנו מדברים על חווית משתמש, אנחנו מדברים על איך האתר עובד. אם הגולש גולש באתר בקלות ושוחה בו כמו דג במים, הכול טוב, אבל אם הגולש לא מוצא את הידיים והרגליים שלו , כנראה שחווית המשתמש אינה אופטימאלית. למרבה הצער, כל אחד מאיתנו נתקל לעתים באתרים שקשה עד בלתי אפשרי לעתים לנווט בהם ולהבין איך הם עובדים.

 לפיכך, תפקידו של מעצב חווית המשתמש הוא לדאוג לשביעות רצונו של הגולש על ידי הפשטה של השימוש באתר, מקסום השימושיות שלו וחיזוק האינטראקציה בין ממשק המשתמש אליו. מסיבה זו, על המעצב לבנות פרסונות שונות- משתמשים דמיוניים המהווים את קהל היעד של המעצב וכך לתאר תרחישים שונים לכל פרסונה כזאת. בנוסף על המעצב לערוך מבחני שמישות לאתר ולמבקרים בו, במהלכם ייבחנו מסלולים שונים בתוך האתר וכך יהיה ניתן לבדוק אם הגולשים מסוגלים להגיע אל היעד אליו התבקשו להגיע.

עיצוב ממשק משתמש (UI)

במהלך עיצוב ממשק המשתמש של האתר מתמקדים בשיפור התצוגה, ה – Look & Feel והאינטראקטיביות של האתר ברמת הפיקסל הבודד, כולל תמונות, כפתורים, טפסים וכן כולל הצבע, הצורה והמיקום של אלו. על מעצב ההמשק לדאוג לכך שהממשק שנבנה יתאים לחווית המשתמש ולדרך בה המבקר אמור לתקשר עם האתר ולשוטט בו. מלבד זאת, מעצב ה-UI אחראי גם לתיעוד של ממשק המשתמש, למיתוג ולכל מה שקשור לפיתוח הגרפי של האתר. כפועל יוצא מתפקיד זה, מעצב ה – UI  צריך גם לדאוג לפיתוח ובדיקת האתר עבור המתכנתים כדי לגלות בו באגים וטעויות נפוצות שנובעות משימוש סביר אצל המשתמשים, כולל אימות של טפסים, מסכי עזרה וכיו”ב.

היכן UX ו –UI נפגשים?

למרות ההבדלים בין UX ל – UI, יש ביניהם גם נקודות דמיון. לדוגמה, שניהם נועדו בסופו של דבר לשפר את שביעות רצונו של הגולש, שניהם מתמקדים באינטראקציה בין האתר לבין הגולש ואת שניהם אפשר להחיל על כל סוג של אתר. ישנם אף כאלו שמכלילים את ה – UI בתוך קבוצת האלמנטים מהם מורכב ה – UX.

כמו כן, חשוב להבהיר שלא ניתן להכריע בשאלה מי מהם יותר חשוב : ישנם אתרים שנראים לא טוב, אבל שימושיים מאוד (Craiglist אתר בינלאומי בסגנון יד2 עם מודעות דירות, דרושים ועוד, הוא דוגמה טובה לכך), ויש אתרים שאולי נראים מצוין, אבל הם ממש לא שימושיים…

היכן UX ו –UI נפגשים? - craig's list

אנחנו בתקופה בה הגולשים נעשים יותר ויותר “מפונקים”- הם יעזבו את האתר תוך שלוש שניות אם הוא לא עונה על הצרכים שלהם ויש להם ציפייה לחווית גלישה נהדרת, כך שאי אפשר להתפשר לא על זה ולא על זה.

מסיבה זו, במקרים רבים כאשר ישנה חלוקה בין שני התפקידים , מעצב ה – UX לא יעבוד כלל על הצד הוויזואלי של האתר, אלא יסתפק בדיאגראמות, סרטוטים ותרשימי זרימה, ואילו מעצב ה – UI שיעבוד לצידו, ייתן לאתר נפח ויפיח בו חיים.