איחוד חווית המשתמש

שתי ענקיות הטכנולוגיה מיקרוסופט ואפל נתנו הצצה למערכות הפעלה החדשות שלהם בחודשים האחרונים. אפל השיקה אתOS X Yosemite  למשתמשי בטא (הגירסה הסופית צפויה לצאת עוד כמה חודשים). מהצד השני, במיקרוסופט יש כבר שמועות עיקשות על מערכת הפעלה Windows 9 (או בשם הקוד שלה Threshold).

ממה שניתן ללמוד על שני מערכות ההפעלה האלה, יש כאן הבדל אחד מהותי בגישה בין שתי החברות. חווית משתמש, או יותר נכון ‘חווית משתמש אחידה’.

אפל אומרת אחד למחשב, אחד לנייד

במקרה של אפל, אשר יודעת דבר אחד או שניים על חוויות משתמש, היא בחרה להפריד חוויות במכשירים. כלומר, יש מערכת הפעלה למחשב שולחני (או לפטופ) שיש לה נראות להתנהגות משלה, ויש מערכת הפעלה שונה למובייל. לא לחלוטין, הרי בסופו של דבר לאפל יש את השפה העיצובית שלה אשר מלווה אותה לכל מקום, אבל עדיין – אם תראו צילומי מסך של מוצר אפל כזה או אחר, מיד תבחינו אם אילו צילומי מסך של מוצר מובייל או מוצר שולחני.

 מערכת ההפעלה החדשה של אפל

כמובן שאפל לא מתעלמת לחלוטין ממשתמשי המובייל שלה (iPhone ו iPad), והסנכרון בין המכשירים השונים יהיה חלק יותר.

מיקרוסופט מאחדת את חווית המשתמש

מיקרוסופט, לעומת זאת, מנסים להמשיך את הקו של Windows 8. אמנם בצורה יותר מתונה, אחרי הכישלון המהדהד של הממשק של Windows 8, אבל עדיין, Windows 9 אמורה להיראות ולפעול הצורה זהה לא משנה באיזה פלטפורמה אתם משתמשים. סמארטפון, טאבלט, לפטופ או מחשב שולחני – החוויה בכולם תהיה אחידה.

 מערכת ההפעלה החדשה של מיקרוסופט

כנראה שגם הגישה לאחסון ענן שלהם (OneDrive) תהפוך להיות פשוטה יותר, ואפילו אפליקציות יחיו בענן. בסופו של דבר, מיקרוסופט רוצים שתקבלו את אותה חוויה באותה מערכת הפעלה, לא משנה איפה אתם נמצאים.

בגוגל עובדים על פונט חדש – וכן, זה לא פחות חשוב

גם גוגל מסתכלת על הצורך לחוות ממשקים דומים במספר פלטפורמות, מוצרים, וגדלים שונים. במחלקת העיצוב שלהם עובדים שעות נוספות על הפונט החדש שלהם (כן, פונט) שיוודא שכולנו נוכל לקרוא עדכונים בשעון באותה קלות שאנו קוראים אותם בנייד שלנו היום.  החשיבות של פונטים – לא רק להיראות טוב, אלא גם לעבוד בצורה טובה, ולא משנה הגודל או המוצר עליו הם יושבים – גדולה היום מתמיד.

אז מה הכי נכון למשתמש?

אין כאן תשובה חד משמעית. נכון, יש יתרונות לחוויית משתמש אחידה, אבל רוב המאמרים מדברים על חוויה לאורך פלטפורמה אחת. ‘סרגל ניווט שתמיד נמצא בצד שמאל באתר שלכם, כדי שגולשים יוכלו לנווט בקלות, בצבעוניות מתאימה’, לצורך העניין. אבל האם אותו דבר נכון גם לגבי מספר מכשירים שונים, אשר לכל אחד מהם מסך בגודל אחר, רזולוציה שונה, ומשתמשים בהם בדרכים שונות לגמרי?

מיקרוסופט סבורה שכן, אפל אומרת שלא, וגוגל כנראה שפשוט מתכוננת לצעדים הבאים שלה.

ומה אתכם? אתם חושבים שעדיף חוויה אחת בכל מכשיר, או שיש מקום לגיוון במערכות ההפעלה?

בואו וספרו לנו בעמוד הפייסבוק שלנו!